Przewrót w tabeli Tauron Ligi po hicie. Mistrz Polski pokazał pazur

Grupa Azoty Chemik Police rzutem na taśmę zapewnił sobie zwycięstwo w sezonie zasadniczym Tauron Ligi. W bezpośrednim starciu odebrał pierwsze miejsce w tabeli Developresowi Bella Dolina Rzeszów. Nowy lider pokonał byłego 3:1.

drużyna Grupy Azoty Chemika Police Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: drużyna Grupy Azoty Chemika Police
W ostatnim meczu sezonu zasadniczego spotkały się jego najlepsze zespoły. Stawką było przystąpienie do play-off z pierwszego miejsca. Chemik miał do udowodnienia, że to faktycznie trener Jacek Nawrocki był jego największym problemem i jest w stanie walczyć o zdobycie jedynego możliwego trofeum w sezonie - mistrzostwa Polski.

Developres także jest w ważnym momencie. Po honorowym pożegnaniu z Ligą Mistrzów, przygotowuje się do turnieju finałowego Pucharu Polski. Przez większość sezonu zasadniczego rzeszowianki były na szczycie tabeli i do pozostania na tym miejscu potrzebowały minimum dwóch wygranych setów w Policach. Jak dotąd radziły sobie z Chemikiem, ale było to w innych halach.

Chemik potrzebował pełnej puli, dlatego musiał wcześnie wejść na wysokie obroty. Może i sam start nie był udany, ale stratę 7:11 odrobił w zaledwie kilka minut. Zrobiło się 12:12 i od tego momentu odjeżdżały gospodynie. Chemik wygrał 25:21, a w jego grze robiły wrażenie obrony.

Trener Marek Mierzwiński stawia odważnie na Martynę Czyrniańską. Młoda reprezentantka Polski była dużym wsparciem w ofensywie dla Jovany Brakocević-Canzian. Nie odstawała Martyna Łukasik, a na środku siatki raz lepiej, raz gorzej, ale radziła sobie Agnieszka Kąkolewska. Drużyna z Polic wygrała jeszcze bardziej przekonująco 25:19 w drugim secie.

Developres nie przypominał siebie z meczów Ligi Mistrzów przeciwko VakifBankowi. Ze Stambułu wrócił w środku poprzedniego tygodnia, później musiał przenieść się na przeciwny skraj Polski. Rzeszowianki próbowały pozbierać się, nie wywiesiły białych flag. Ważny zryw przyjezdnych był od stanu 7:12 do 18:15 w trzecim secie. Do Developresu należała również końcówka, w której dzięki zwycięstwu 25:23 przedłużył mecz. Było już tylko 2:1 dla Chemika w meczu.

W czwartym secie ponownie było 12:7 dla Chemika i tym razem nauczył się czegoś na własnych błędach i zamiast przewagę tracić, to powiększał. W zespole Mierzwińskiego znakomicie zadziałał blok, który ostatecznie odebrał Developresowi nadzieję na zwycięstwo. Wygrana 25:12 była dobrym podsumowaniem hitu.

Grupa Azoty Chemik Police - Developres Bella Dolina Rzeszów 3:1 (25:21, 25:19, 23:25, 25:12)

Chemik: Kowalewska, Łukasik, Czyrniańska, Kąkolewska, Wasilewska, Brakocević-Canzian, Stenzel (libero) oraz Pol, Połeć, Lipska

Developres: Wenerska, Blagojević, Bajema, Stencel, Jurczyk, Honorio, Szczygłowska (libero) oraz Witowska, Rapacz, Bińczycka, Kalandadze, Polańska, Przybyła (libero)

MVP: Martyna Czyrniańska (Chemik)