Jeden set to za mało. Wicemistrzynie Polski przegrały w Kaliningradzie

Developres Rzeszów podjął wyrównaną walkę z Lokomotiwem Kaliningrad tylko w pierwszym secie. W pozostałych wyraźnie lepsze były mistrzynie Rosji, wygrywając 3:0 w meczu Ligi Mistrzyń. Polski zespół już wcześniej zapewnił sobie awans do ćwierćfinału.

Adrian Nuckowski
siatkarki Developresu Bella Dolina Rzeszów WP SportoweFakty / Monika Pliś / Na zdjęciu: siatkarki Developresu Bella Dolina Rzeszów
Opromieniony historycznym awansem do ćwierćfinału Ligi Mistrzyń Developres pojechał do Kaliningradu bez większej presji. Zespół Malwiny Smarzek, aby myśleć jeszcze o wyjściu z grupy, musiał ten mecz wygrać. Ewentualny triumf pozwoli myśleć ekipie z Rosji o awansie do najlepszej ósemki, spośród najlepszych drużyn z drugich miejsc.

Podopieczne Stephane'a Antigi nie przyjechały jednak na wycieczkę, co udowodniły już od początku spotkania. Bardzo dobry początek zanotowała Bruna Honorio Marques, natomiast po drugiej stronie siatki wkradało się sporo nerwowości. Efektem było wyraźnie prowadzenie przyjezdnych (8:13). Lokomotiv szybko jednak odrobił straty, a z akcji na akcję rozkręcała się Malwina Smarzek. Dalszy przebieg seta był bardzo wyrównany, jednak w końcówkę przewagę zaczęły osiągać gospodynie. Do skutecznej Smarzek, dołączyła także Irina Woronkowa i to jej ataki dały ważne punkty w końcówce. Ostatecznie po autowym ataku Honorio na przewagi lepsze okazały siatkarki Lokomotiwu Kaliningrad (28:26).

Słabo grającą Karę Bajemę zmieniła na początku drugiej partii Ana Kalandadze. Nie poprawiła ona jakości gry Developresu, a wręcz przeciwnie. Lokomotiw natchniony wygraną w premierowej odsłonie zaczął pewniej radzić sobie w polu zagrywki. W ataku coraz częściej uruchamiany został środek, a swoje punkty na prawym ataku dokładała Smarzek. Rosyjski zespół szybko osiągnął wyraźną przewagę, którą utrzymał do samego końca. Podobnie jak w poprzednim secie autowy atak Honorio zapewnił zwycięstwo ekipie z Kaliningradu (25:19).

Podobny przebieg miał trzeci set. Gospodynie szybko osiągnęły przewagę, której nie oddały już do końca. Rzeszowianki próbowały odrabiać straty, jednak Lokomotiw nie wypuścił wygranej z rąk, zapisując bardzo cenne trzy punkty.

Liga Mistrzyń, 6. kolejka, grupa A

Lokomotiw Kaliningrad - Developres Bella Dolina Rzeszów 3:0 (28:26, 25:19, 25:18)

Lokomotiw: Woronkowa, Ewdokimowa, Browkina, Flisztinskaja, Ezhak, Smarzek, Gorbaczewa (libero),
Developres: Wenerska, Stencel, Blagojević, Honorio, Jurczyk, Bajema, Szczygłowska (libero) oraz Kalandadze, Rapacz