Efekt nowej miotły w Pałacu od trzeciego seta

Długa konfrontacja w Bydgoszczy. Po dwóch setach dużo wskazywało na zwycięstwo UNI Opole. Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz wykorzystały jednak ostatni moment na przebudzenie się i pokonały beniaminka 3:2.

siatkarki Pałacu Bydgoszcz WP SportoweFakty / Jacek Pawłowski / Na zdjęciu: siatkarki Pałacu Bydgoszcz
Pałac przystąpił do meczu z nowym szkoleniowcem. Za przygotowanie zespołu odpowiadał już Alessandro Lodi, który zastąpił Piotra Matelę. Kadencja jego poprzednika trwała ponad trzy lata. Włoch od razu spotkał się w Tauron Lidze z trenerem rodakiem. W UNI Opole pracuje Nicola Vettori - jeden z ojców tegorocznego awansu do elity. Lodi miał za zadanie wcześnie przerwać pasmo porażek bydgoszczanek.

UNI przystąpiło do meczu z pięcioma punktami przewagi w tabeli nad Pałacem. Priorytetem dla beniaminka jest utrzymanie, dlatego do Bydgoszczy przyjechał z mocnym postanowieniem powiększenie zaliczki. Nawet przed półmetkiem sezonu mógł mieć solidny kapitał.

Przygotowujące się spokojniej do meczu opolanki wygrały pierwszego seta 25:19. Przede wszystkim wykorzystały błędy nerwowych gospodyń, były znacznie bardziej opanowane na boisku. W składzie UNI nie zabrakło od początku byłych bydgoszczanek Regiany Bidias oraz Adriany Adamek.

O zwycięstwie 25:23 przyjezdnych w drugim secie decydowała praktycznie jedna piłka. Co prawda UNI Opole wypracowało sobie wcześnie całkiem pokaźną zaliczkę, ale dało się złapać i przed finiszem było 23:23. Przy piłce setowej dla opolanek nie zaatakowała skutecznie Mariana Cassemiro, a pokazała jej jak należy to zrobić rywalka.

Pałac obudził się na początku trzeciego seta. Serią udanych akcji, przy stanie 5:0, zmusił do zażądania przerwy Nicolę Vettoriego. UNI co prawda zlikwidowało przewagę bydgoszczanek, ale inicjatywa pozostała po ich stronie. Poprawienie skuteczności pomogło w odniesieniu zwycięstwa 25:22 i zmiany wyniku meczu na 1:2.

Pałac doprowadził do tie-breaka w następnej, jednostronnej partii. Gospodynie rozpędziły się, a z ich przeciwniczek jakby wyparowała energia. UNI za długo cieszyło się ze zdobycia punktu do tabeli i straciło szansę na zdobycie kompletu. Po wygranej Pałacu 25:12 lepszą drużynę w całym spotkaniu wyłonił tie-break.

Do połowy decydującego seta była równowaga. Więcej entuzjazmu i energii na końcówkę pozostawiły zawodniczki Pałacu i dzięki punktowi na 15:10 odniosły przełomowe zwycięstwo w pierwszym meczu po zmianie szkoleniowca.

Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz - UNI Opole 3:2 (19:25, 23:25, 25:22, 25:12, 15:10)

Pałac: Majkowska, Bałdyga, Cassemiro, Hage, Balmas, Szperlak, Saad (libero) oraz Bokan, Kobus, Mazurek, Różyńska, Szczepańska-Pogoda

UNI: Orzyłowska, Makarowska, Bidias, Pellegrino, Bączyńska, Stronias, Adamek (libero) oraz Borawska, Pamuła, Muszyńska, Wołodko, Sieradzka

MVP: Zuzanna Szperlak (Pałac)