Zimna krew Indykpolu AZS-u Olsztyn w gorących derbach

Indykpol AZS Olsztyn wygrał dwa z trzech setów na przewagi. W nerwowych końcówkach był bardziej opanowany i zwyciężył 3:0 w prestiżowym meczu PlusLigi ze Ślepskiem Malowem Suwałki.

siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn
Niedzielne granie zostało podsumowane jednym z najważniejszych meczów w kalendarzu kibiców w północno-wschodniej Polsce. Od czasu awansu do PlusLigi zawodników Ślepska, ich starcia z Indykpolem AZS-em Olsztyn można zaznaczać na czerwono w terminarzu. To gra bardziej o prestiż niż punkty.

Pierwsza partia była trwającą ponad pół godziny i zażartą batalią. Efektem kilku zwrotów akcji był remis 24:24 i konieczność powalczenia na przewagi. Nikt nie chciał popełnić błędu i spisać wysiłku na stratę. Wygrana 31:29 olsztynian była w dużej mierze zasługą Karola Butryna, który w minutę dołożył asa serwisowego do skutecznego ataku. Drużyna z Warmii zrobiła ważny krok.

AZS wygrał również poprzedni mecz w Suwałkach i był to jego słodki rewanż za serię trzech porażek z regionalnym przeciwnikiem. W niedzielę olsztynianie powtórzyli wyczyn z grudnia 2020 roku. W drugim secie wygrali 25:21. Ponownie najpierw pozbawili prowadzenia Ślepsk, a w końcówce zachowali zimną krew. Poza zagraniami wspomnianego Butryna, ważne były zachowania Toreya DeFalco.

Ślepsk musiał liczyć na doprowadzenie do tie-breaka, którego jeszcze nie było w derbach. Jego przeciwnik miał kompletnie inny plan i zgodnie ze znanym już schematem pozbawił suwalczan prowadzenia zdobytego na początku trzeciego seta. Indykpol AZS zdobył sześć punktów od stanu 4:6 do 10:6, przetrwał jeszcze jeden szturm Ślepska i ostatecznie wygrał 28:26. Ponownie było ciasno i na swoim postawili goście.

MKS Ślepsk Malow Suwałki - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (29:31, 21:25, 26:28)

Ślepsk: Buchowski, Sapiński, Bołądź, Łukasik, Takvam, Tuaniga, Czunkiewicz (libero) oraz Klinkenberg, Rudzewicz, Halaba, Smoliński

AZS: Firlej, Andringa, Averill, Butryn, DeFalco, Poręba, Gruszczyński (libero) oraz Król, Salehi