Mistrzostwa Europy siatkarzy: hit grupy B dla Włochów. Pięć setów w meczu Łotwa - Słowacja

Szósty dzień mistrzostw Europy rozpoczął się od meczu na szczycie grupy B. Reprezentacja Bułgarii przegrała w Ostrawie z Włochami 1:3. Pierwsze zwycięstwo w turnieju odnieśli Hiszpanie i Słowacy.

Krzysztof Sędzicki
mecz Bułgaria - Włochy, ME siatkarzy 2021 Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: mecz Bułgaria - Włochy, ME siatkarzy 2021
Mecz Bułgarów z Włochami najprawdopodobniej rozstrzygnął kwestię pierwszego miejsca w grupie B. Dzięki wygranej w czterech setach z Bułgarami, na pozycji lidera umocnili się Włosi, którzy na europejski czempionat przyjechali w dość eksperymentalnym zestawieniu.

Nie przeszkodziło im to jednak w pokonaniu Bułgarów. Po pewnych triumfach w pierwszych dwóch partiach do 19 i 18 Włosi złapali zadyszkę w trzeciej partii, którą rozpoczęli od stanu 3:8. W tej części gry ulegli rywalom 17:25, ale w kolejnej nie dali im szans pokonując ich do 12.

Co ciekawe, atak w drużynie trenera Ferdinando De Giorgiego rozkładał się bardzo równo. 14 punktów zdobył lewoskrzydłowy Alessandro Michieletto, 13 Daniele Lavia, a po 12 środkowi - Gianluca Galassi oraz Simone Anzani.

Pierwsze zwycięstwo na europejskim czempionacie odniosła reprezentacja Hiszpanii, która w meczu outsiderów grupy C wygrała z Macedonią Północną w czterech setach. Kluczem do sukcesu okazało się zwycięstwo na przewagi w trzeciej partii 30:28, które dało siatkarzom z Półwyspu Iberyjskiego prowadzenie 2:1 w całym meczu. Później zespół trenera Ricardo Maldonado dobił przeciwników w czwartym secie 25:15.

Długie granie miało miejsce w meczu grupy D, gdzie Łotwa mierzyła się ze Słowacją. Choć siatkarze trenera Avo Keela prowadzili już 2:1, zabrakło im sił, by siegnąć po zwycięstwo. W czwartej partii nasi południowi sąsiedzi wygrali do 19, a w tie-breaku do 7.

Bułgaria - Włochy 1:3 (19:25, 18:25, 25:17, 12:25)

Bułgaria: Seganow, Atanasow, Kolew, Sokołow, Skrimow, Grozdanow, W. Iwanow (libero) oraz Czawdarow, Czernokożew, Asparuchow, Ljucankow.

Włochy: Giannelli, Michieletto, Anzani, Pinali, Lavia, Galassi, Balaso (libero) oraz Sbertoli, Romano.