Liga Narodów: Koncert gry Biało-Czerwonych. Silna Rosja bez szans

Serwisy Wilfredo Leona to broń, na którą nikt w siatkarskim świecie nie ma odpowiedzi. W 6. kolejce Ligi Narodów nie znaleźli jej Rosjanie, który tylko w pierwszym secie potrafili dać odpór Polakom. W kolejnych trzech partiach byli już bezradni.

Grzegorz Wojnarowski
reprezentanci Polski w meczu z Rosją Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentanci Polski w meczu z Rosją
W mniej prestiżowych spotkaniach trenerzy Vital Heynen i Tuomas Sammelvuo żonglowali i będą żonglować do woli, ale na bezpośrednie starcie dwóch faworytów nie tylko Ligi Narodów, ale i igrzysk olimpijskich w Tokio, obaj szkoleniowcy wytoczyli większość swoich najcięższych dział. W polskiej ekipie po raz pierwszy w Rimini obok siebie zagrała podstawowa para naszych przyjmujących, Michał Kubiak i Wilfredo Leon, u Rosjan od początku zaczęli Maksim Michajłow, Dmitrij Muserski i Jegor Kliuka.

Rywale Biało-Czerwonych zaczęli bardzo mocno i twardo w ataku, na każdą nieskończoną przez Polaków akcję odpowiadali skutecznym atakiem i na pierwszej przerwie technicznej prowadzili trzema punktami (8:5). Nasz zespół odrobił straty dzięki asom serwisowym Macieja Muzaja i Leona. Potem trudnymi zagrywkami zaskoczył Rosjan Fabian Drzyzga i po dwóch świetnych kontrach mistrzowie świata odskoczyli na dwa punkty (16:14).

Końcówka seta należała jednak do rywali, a konkretnie do Michajłowa, który tak utrudnił polskim zawodnikom przyjęcie, że z prowadzenia 20:17 zrobiło się 20:24. Trener Heynen starał się pomóc swojej drużynie, w bardzo krótkim czasie wykorzystał dwa czasy, ale na takim poziomie siatkówki za serię siedmiu straconych punktów z rzędu po prostu trzeba zapłacić przegranym setem (21:25).

Na początku drugiej partii Polacy wreszcie zatrzymali bardzo skutecznego wcześniej Michajłowa, w kolejnej akcji ten sam zawodnik posłał piłkę w aut i było komfortowe 4:0 dla naszej drużyny. Rosjanie dość szybko zmniejszyli straty do dwóch punktów i taka różnica utrzymywała się przez kolejne kilka minut.

Tuż przed drugą przerwą techniczną znów wróciliśmy do czteropunktowego prowadzenia - najpierw asa zaserwował Leon, chwilę później Kliuka odbił się od polskiego bloku i zrobiło się 15:11. Rywale, tak jak w pierwszej partii, zaczęli gonić, gdy na zagrywkę poszedł Michajłow. Pierwszy jego serwis przyjęliśmy dobrze, ale w bloku Pawła Pankowa wpadł Leon. Drugą zagrywką rosyjski atakujący trafił w końcową linię, ale już za trzecim razem udało się przerwać jego serię i utrzymać trzy punkty przewagi (20:17).

W końcówce Polacy kontrolowali już wydarzenia na boisku. Dwa asy z rzędu zagrał Leon, a oba jego serwisy leciały w libero Walentina Gołubiewa z prędkością ponad 133 km/h. As atutowy drużyny Heynena skończył też drugą partię, wygraną przez Biało-Czerwonych 25:19, efektownym atakiem z drugiej linii.

Trzeciego seta punktową zagrywką rozpoczął kapitan Kubiak. Potem Rosjanie wykorzystali słabszy okres gry Biało-Czerwonych i wyszli na prowadzenie 7:5, ale bardzo szybko je stracili. W przedłużonej akcji sprytnie kiwnął Kubiak, Pankow dotknął siatki przy rozegraniu i na przerwę Polacy schodzili z wynikiem 8:7.

Zaraz po przerwie Nowakowski i Kubiak "zaczapowali" Michajłowa, Kliuka zaatakował daleko w aut, Nowakowski skończył kontratak i było już 11:7 dla mistrzów świata. Rozkręcił się kapitan drużyny Heynena, coraz częściej na środku w ataku i w bloku punktował Nowakowski. Przewaga rosła, Biało-Czerwonym wychodziły nawet zagrania, które nie powinny się udać, jak wtedy gdy Leon złapał Michajłowa pojedynczym lecącym blokiem.

Od stanu 20:14 sporo problemów swoimi serwisami sprawił Polakom Dmitrij Wołkow, ale kiedy tylko nasz zespół zrobił przejście, Leon od razu oddał Rosjaninowi, robiąc na nim asa (22:16). W tym momencie było już wiadomo, że zawodnikom Heynena już nic złego się nie stanie i obejmą prowadzenie 2:1 w setach.  Bardzo dobrą w wykonaniu mistrzów świata partię zakończył atakiem po bloku z prawego skrzydła grający z każdą minutą coraz lepiej kapitan drużyny.

Na otwarcie czwartej partii serią świetnych zagrywek popisał się Mateusz Bieniek, do tego Polacy wygrali bardzo długą akcję i przy ich prowadzeniu 4:0 Sammelvuo szybko poprosił o czas. Obraz gry się jednak nie zmienił. Nasi siatkarze pewnie punktowali w ataku, a kiedy w pole serwisowe wszedł Leon, znów dołożył dwa asy serwisowe i prowadziliśmy aż 8:2.

Tak wysokie prowadzenie dawało mistrzom świata duży komfort gry. Trener Rosjan robił zmiany, ale Polacy kolejnych jego graczy poddawali trudnym testom. W przyjęciu nie radził sobie Artiom Semyszew, w ataku Denis Bogdan. Kiedy Leon potężnym atakiem dał naszej ekipie dwudziesty punkt, a rosyjski zespół miał ich dopiero dziesięć, Sammelvuo znów ściągnął swoich siatkarzy z boiska.

Fiński trener starał się jeszcze zmobilizować zespół, ale miny Rosjan mówiły wszystko. Nawet Muserski i Michajłow wyglądali na pogodzonych z porażką. Czwartą odsłonę przegrali w upokarzających rozmiarach - 14:25.

Dla Biało-Czerwonych to piąte zwycięstwo w szóstym meczu Ligi Narodów 2021. Polacy są obecnie liderami rozgrywek. Rosjanie ponieśli drugą porażkę, wcześniej niespodziewanie ulegli 2:3 Japonii.

Od niedzieli męskie zespoły uczestniczące w Lidze Narodów w Rimini mają trzy dni przerwy. Do gry wrócą w środę. W kolejnym trzydniowym cyklu Biało-Czerwoni zmierzą się z Bułgarami, Holendrami i Brazylijczykami. Jeśli dopiszą do swojego konta kolejne trzy zwycięstwa, będą mieli bardzo duże szanse na awans do półfinałów VNL, w których wystąpią cztery najlepsze ekipy fazy grupowej.