Liga rosyjska: Maciej Muzaj znów zaszalał! 32 punkty reprezentanta Polski!

Maciej Muzaj po dwóch słabszych meczach wrócił na właściwe tory. W 9. kolejce Superligi reprezentant Polski poprowadził Jugrę Surgut do wygranej 3:2 nad Jugrą Samotłor, zdobywając aż 32 punkty.

Joanna Wyrostek
Maciej Muzaj Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: Maciej Muzaj
To zwycięstwo było bardzo potrzebne siatkarzom Gazprom-Jugry Surgut nie tylko ze względu na punkty w tabeli ligowej, ale przede wszystkim pozwoliło podreperować ducha zespołu. W poprzedniej kolejce Jugra poniosła bolesną porażkę 2:3, prowadząc już 2:0 w setach. Tym razem zanosiło się na podobny scenariusz. Po wygraniu dwóch pierwszych partii Jugra przegrała kolejne i musiała rozstrzygnąć wynik dopiero w piątym secie.

W tej części meczu nie do zatrzymania był Maciej Muzaj, który wziął na siebie cały ciężar gry w ofensywie i ręka mu nie zadrżała w decydujących momentach. Dzięki jego świetnej postawie Jugra pokonała 3:2 Jugrę Samotłor Niżniewartowsk i dopisała dwa "oczka" na swoje konto, a Polak umocnił się na pozycji najlepiej punktującego zawodnika Superligi. Starszy trener Jugry Jurij Mielniczuk, pytany po meczu przez dziennikarzy jak udało się sztabowi "odzyskać" formą Muzaja z początku sezonu mówił: "Maciej to podstawowy reprezentant Polski i latem rozegrał wiele różnych turniejów. Wiadomo, że był bardzo obciążony, a i liga rosyjska należy do jednych z najsilniejszych. Spadki formy są normalną rzeczą. Naszym zadaniem jest pomagać mu ją utrzymywać. Maciej jest wielkim profesjonalistą i tak, czy inaczej swoje zrobi".

W meczu z Jugrą Samotłor Maciej Muzaj zdobył 32 punkty przy 59-procentowej skuteczności, kończąc 29 z 49 ataków. Po dziewięciu rundach ma na koncie łącznie 194 punkty, co daje mu średnią 6 pkt na set. Drugi w klasyfikacji najlepiej punktujących siatkarzy Superligi Jan Jereszczenko ma 150, a trzeci Sam Deroo - 146 "oczek". W następnej kolejce Jugrę Surgut czeka trudne, wyjazdowe spotkanie. Zespół z Syberii przyjedzie do Kazania, by zmierzyć się z Zenitem, który zaczyna łapać powoli właściwy rytm.

Przed wyjazdem na Klubowe Mistrzostwa Świata siatkarzy Zenit Kazań pewnie pokonał Ural Ufa 3:0, a jego liderzy pokazali równą, skuteczną grę. Jak zwykle nie zawiódł Cwetan Sokołow, który znakomicie odnalazł się w rosyjskich realiach i od początku sezonu jest najlepszym siatkarzem Zenita. W meczu z Ufą Bułgar zdobył 24 punkty przy 67-procentowej skuteczności w ataku, z kolei 13 "oczek" dołożył Earvin Ngapeth, kończąc połowę akcji w ofensywie, co jest świetnym wynikiem jak na dotychczasowe "dokonania" Francuza w tym sezonie.

Zenit Kazań wspina się powoli na czołowe miejsca w tabeli, a pozycji lidera nie zamierza oddać Lokomotiw Nowosybirsk, który tym razem łatwo rozprawił się z Biełogoriem Biełgorod 3:0 i zachował pierwsze miejsce w lidze. Fabian Drzyzga rozegrał całe spotkanie, a najlepiej pokazał się w nim Siergiej Sawin, który zanotował 77-procentową skuteczność w ofensywie, kończąc 10 z 13 ataków. Lokomotiw wciąż gra bez jednego z podstawowych zawodników, środowego Iljasa Kurkajewa, który przechodzi rehabilitację po kontuzji, jakiej się nabawił w sezonie reprezentacyjnym.

Wyniki 9. kolejki Superligi

Zenit Kazań - Ural Ufa 3:0 (25:23, 25:16, 29:27)

Kuzbass Kemerowo - Nova Nowokujbyszewsk 3:2 (25:22, 25:17, 23:25, 21:25. 15:13)

Lokomotiw Nowosybirsk - Biełogorie Biełgorod 3:0 (25:12, 25:20, 25:19)

Jenisej Krasnojarsk - Gubernija 3:1 (33:31, 25:18, 21:25, 25:21)

Jugra Samotłor Niżniewartowsk - Gazprom-Jugra Surgut 2:3 (19:25, 26:28, 25:18, 25:22, 12:15)

Zenit Sankt Petersburg - Dynamo Moskwa 3:1 27:25, 25:23, 21:25, 25:20)

Fakieł Nowy Urengoj - Dynamo LO 3:1 (23:25, 25:12, 26:24, 25:21)

14. Nowa 0-8 3-24 1

[urlz=/siatkowka/855578/jakub-procanin-siatkarz-po-amputacji-dostal-medal-vitala-heynena-moja-historia-c]Jakub Procanin, siatkarz po amputacji, dostał medal Vitala Heynena. "Moja historia chwyciła trenera za serce"

[/urlz]Serie A: Bartosz Kurek zablokowany przez Cucine Lube Civitanova, grał Mateusz Bieniek. Odpoczynek Wilfredo Leona

Czy Maciej Muzaj po tym sezonie klubowym będzie podstawowym atakującym polskiej reprezentacji?