Liga rosyjska: 31 punktów Macieja Muzaja! Kolejny znakomity mecz Polaka i ...kolejna porażka jego zespołu

Trzecia porażka z rzędu Jugry Surgut zepchnęła zespół Macieja Muzaja na dno tabeli Superligi. Tym razem Jugra przegrała 1:3 z Dynamem Moskwa. Kolejne zwycięstwo odniósł za to Lokomotiw Nowosybirsk Fabiana Drzyzgi.

Joanna Wyrostek
Maciej Muzaj Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: Maciej Muzaj
Atakujący reprezentacji Polski znakomicie rozpoczął sezon w Superlidze. W żadnym z trzech dotychczasowych meczów nie zszedł poniżej 20 punktów, a w ostatniej kolejce zdobył ich aż 31. Maciej Muzaj w czterosetowym meczu z Dynamem Moskwa atakował 58 razy przy 50 - procentowej skuteczności, dodał jeszcze dwa punkty blokiem. Szkoda, że po raz kolejny świetna postawa Polaka nie przełożyła się na wynik zespołu, bo Jugra zdołała wygrać z Dynamem tylko jednego seta i spadła na dno tabeli. Może uda jej się w końcu podreperować sytuację w następnej rundzie, przeciwnikiem syberyjskiej drużyny będzie Nova Nowokujbyszewsk, która do ligowych potentatów nie należy.

Wiedzie się w tym sezonie Lokomotiwowi Nowosybirsk. Tym razem pokonał pewnie 3:0 Jugrę Samotłor Niżniewartowsk i tylko Dynamo Moskwa, jak do tej pory, legitymuje się lepszym bilansem. W zespole z Moskwy świetnie radzi sobie były przyjmujący ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Sam Deroo, który szybko stał się liderem również w rosyjskiej drużynie i w każdym meczu prezentuje znakomitą formę.

W trzeciej rundzie Superligi nie obeszło się bez sensacji. Za taki wynik trzeba uznać porażkę Zenitu Kazań z Fakiełem Nowy Urengoj 0:3 na własnym boisku, chociaż Fakieł miał na niego patent również w zeszłym sezonie. Tym razem przystępował do meczu bez Dmitrija Wołkowa, który nie zagra przez dwa miesiące z powodu złamanego palca. Znakomicie jednak zagrali Jegor Kliuka, zdobywca 13 punktów i Krisztian Padar z 19 oczkami na koncie.

Po stronie Zenitu słabo spisał się Maksim Michajłow, fatalny początek miał Earvin Ngapeth, który w pierwszym secie miał 10 - procentową skuteczność w ofensywie. Francuzowi udało się wrócić do meczu, ale Michajłow musiał być zmieniany przez Andrieja Surmaczewskiego, bo kompletnie nie radził sobie na lewym skrzydle. W trzecim secie Zenit prowadził 24:21 i kibice w hali szykowali się na kolejnego seta, a tymczasem Fakieł zdobył pięć kolejnych oczek i wyjechał z Kazania z kompletem punktów. Po trzech rundach Zenit Kazań jest na 9. miejscu w tabeli.

Nie brakowało podtekstów w spotkaniu Kuzbass Kemerowo - Zenit Sankt Petersburg. Do Kemerowa przyjechał Tuomas Sammelvuo, który w ubiegłym sezonie doprowadził Kuzbass do historycznego mistrzostwa Superligi, latem zerwał obowiązujący kontrakt z klubem i w kontrowersyjnych okolicznościach został szkoleniowcem zespołu z Sankt Petersburga. Kibice w Kemerowie obejrzeli dobry, zacięty mecz, który zakończył się wygraną gospodarzy 3:2. W rolach głównych wystąpili atakujący. Wiktor Poletajew poprowadził Kuzbass do zwycięstwa zdobywając 25 punktów, a po stronie Zenitu najskuteczniejszy był Georg Grozer z 24 oczkami na koncie. Niemiec miał wielkie wsparcie ze strony środkowego Iwana Jakowlewa, który skończył 11 z 20 ataków i aż siedem razy zatrzymywał rywali na siatce.

Wyniki 3. kolejki Superligi

Jenisej Krasnojarsk - Ural Ufa 0:3 (22;25, 36:38, 20;25)
Kuzbass Kemerowo - Zenit Sankt Petersburg 3:2 (20:25, 25:22, 20:25, 25:20, 15:12)
Lokomotiw Nowosybirsk - Jugra Samotłor Niżniewartowsk 3:0 (25:19, 26:24, 25:12)
Gazprom-Jugra Surgut - Dynamo Moskwa 1:3 (25:21, 23:25, 19:25, 23:25)
Gubernija - Biełogorie Biełgorod 1:3 (25:17, 20:25, 23:25, 32:34)
Zenit Kazań - Fakieł Nowy Urengoj (23:25, 23:25, 24:26)