Mistrzostwa Europy siatkarzy. Sensacja! Słowenia wyeliminowała broniącą tytułu Rosję

Rosjanie nie powtórzyli wyniku z fazy grupowej i niespodziewanie zostali pokonani przez Słowenię, przegrywając 1:3. Oznacza to, że odpadli z turnieju, a Polacy w półfinale zagrają w Lublanie z gospodarzami.

Dominika Pawlik
siatkarze reprezentacji Słowenii Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Słowenii
Faworytami meczu w Lublanie byli Rosjanie, którzy do tej pory w turnieju stracili tylko dwa sety, a w fazie grupowej okazali się lepsi od Słoweńców, pokonując ich w trzech setach. Wynik ten nie wpłynął na ich awans do kolejnej rundy.

Drużyna prowadzona przez Alberto Giulianiego poległa jeszcze w grupie w rywalizacji z Macedonią, co było nie lada niespodzianką. W meczu 1/8 finału odprawili Bułgarię 3:0. Układ drabinki sprawił jednak, że Słowenia i Rosja znowu stanęły przeciw sobie po dwóch stronach siatki. Stawką był półfinał.

Rosjanie niezbyt dobrze zaczęli mecz, myląc się raz za razem i pozwalając przeciwnikom na odskoczenie (1:4). Szybko jednak się zrehabilitowali, pokazując, że po prostu potrzebowali chwili na złapanie odpowiedniego rytmu.

Płonne jednak okazały się ich nadzieję na powtórkę starcia grupowego. Słoweńcy najwyraźniej wyciągnęli wnioski, bo grali jak z nut na wysokiej skuteczności w ataku i z ryzykiem w polu zagrywki, które popłacało. Po udanych atakach Tine Urnauta gospodarze zaczęli odjeżdżać. Rosjanie grali falami i to sprawiło, że Alen Pajenk przy pierwszej okazji skończył seta. Bardzo łatwe błędy Sbornej nie napawały optymizmem.

Tempo meczu spadło w drugiej odsłonie, Słoweńcy nie byli już tak skuteczni, Mitja Gasparini nie dostawał zbyt wielu piłek od Dejana Vincicia, a Tine Urnaut najwyraźniej złapał zadyszkę. Okazało się, że Rosjanie byli jeszcze mniej skuteczni. Osamotniony Wiktor Poletajew nie był w stanie wziąć odpowiedzialności za wynik i grający jak z nut Klemen Cebulj podwyższył prowadzenie Słoweńców.

Tuomas Sammelvuo zareagował już w drugiej odsłonie, ale ostatecznie postanowił zostawić na boisku Aleksandra Butkę i Iwana Jakowlewa. Ta decyzja zaprocentowała. Rosjanie zaczęli grać znacznie lepiej i błyskawicznie zbudowali sobie solidną przewagę. Jednak prowadząc 24:16, męczyli się z zakończeniem seta. Słoweńcy obronili pięć setboli, ale w końcu Dmitrij Wołkow stanął na wysokości zadania.

Niczym nie zrażeni Słoweńcy czwartą odsłonę rozpoczęli od prowadzenia 2:0. Wystarczyły dwa ataki Jegora Kliuki i doszło do wyrównania. Reprezentanci Rosji popełniali za dużo błędów, przeciwnie do rywali, którzy nakręcali się z każdym kolejnym punktem. Alen Pajenk nie zwalniał ręki w polu zagrywki i awans do półfinału zaczął odjeżdżać faworytom. Atmosfera w Lublanie robiła się coraz gorętsza. Zespół Giulianiego szansy nie wypuścił z rąk i wyeliminował broniących tytułu Rosjan.

Słoweńcy w półfinale będą mieć delikatny handicap. Zmierzą się bowiem z Polakami, którzy przed godz. 22 zakończyli swój mecz z Niemcami w holenderskim Apeldoorn. Oznacza to, że czeka ich podróż do Lublany i mniej czasu na przygotowanie do kolejnego rywala, a więcej czasu w samolocie.

Rosja - Słowenia 1:3 (23:25, 22:25, 25:21, 21:25)

Rosja: Kliuka, Muserski, Wołkow, Wolwicz, Poletajew, Kobzar, Gołubiew (libero) oraz Jakowlew, Butko, Semyszew, Michajłow.

Słowenia: Urnaut, Vincić, Kozamernik, Pajenk, Gasparini, Cebulj, Kovacić (libero) oraz Sket, Z. Stern, T. Stern, Ropret, Klobucar (libero).

Czy reprezentacja Słowenii zdobędzie medal na ME 2019?