Mistrzostwa Europy siatkarzy. Włosi lepsi od Bułgarów. Portugalczycy blisko awansu

W najciekawszym spotkaniu szóstego dnia ME siatkarzy, Włosi pokonali 3:1 reprezentację Bułgarii. Bardzo ważne zwycięstwo odnieśli Portugalczycy, pokonując w takich samych rozmiarach Grecję.

Adrian Nuckowski
siatkarze reprezentacji Włoch Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Włoch
W niezwykle ważnym spotkaniu dla obu reprezentacji Portugalczycy podejmowali Greków. Zwycięzca tego meczu niemal na pewno zapewniał sobie awans do 1/8 finału mistrzostw Europy. Początek należał do siatkarzy prowadzonych przez Dimitriosa Andreopoulosa. Niesieni fantastyczną grą Atanasisa Protopsaltisa wygrali premierową partię do 19. Kolejne sety należały już jednak do ekipy z Półwyspu Iberyjskiego. Do końcowego sukcesu poprowadził ją Marco Evan Ferreira (19 punktów) oraz przyjmujący Aluronu Virtu Warty Zawiercie, Alexandre Ferreira (17 punktów). Portugalczykom do zapewnienia sobie występu w dalszej fazie turnieju potrzebne są dwa wygrane sety w starciu z Rumunią.

Po wysokiej porażce z Francją, do rywalizacji z Włochami przystąpiła reprezentacja Bułgarii. Podopieczni Silvano Prandiego, podrażnieni słabym pojedynkiem z Trójkolorowymi rozpoczęli starcie z Azzuri z wysokiego C. Od początku wypracowali sobie przewagę punktową (10:4) i mimo ostrego pościgu rywali dowieźli ją do końca, wygrywając premierową odsłonę do 22.

Od połowy drugiego seta role się odwróciły. Do głosu doszli wówczas wicemistrzowie olimpijscy z 2016 roku. Po zaciętej końcówce wygrali tę część spotkania do 23. W szeregach ekipy z Półwyspu Apenińskiego prym wiedli Osmany Juantorena oraz Iwan Zajcew. Znakomicie na środku siatki prezentował się z kolei Matteo Piano, sześciokrotnie zatrzymując ataki przeciwnika. Kolejne partie przebiegały już zdecydowanie pod kontrolą siatkarzy prowadzonych przez Gianlorenzo Blenginiego. Bułgarom nie pomogły nawet aż 22 punkty Cwetana Sokołowa. Jego drużyna ukończyła rywalizację w grupie A na trzecim miejscu. O triumf w bezpośrednim starciu powalczą Włosi oraz Francuzi (18 września, 20:30).

Grupa A (Montpellier)

Grecja  - Portugalia 1:3 (25:19, 21:25, 23:25, 17:25)

Grecja: Petreas, Filippov, Protopsaltis, Pelekoudas, Zoupani, Fragkos, Kokkinakis (libero) oraz Papadopoulos, Stivachtis, Raptis, Voulkidis, Zisis (libero).

Portugalia: L.Martins, Cveticanin, Tavares Rodrigues, A.Ferreira, Teixeira, M.E.Ferreira, Alvar (libero) oraz Simoes, Violas, Cunha, Menezes, Fidalgo (libero).

Włochy  - Bułgaria 3:1 (22:25, 25:23, 25:21, 25:17)

Włochy: Piano, Giannelli, Juantorena, Anzani, Zaytsev, Antonov, Balaso (libero), Colaci (libero) oraz Candellaro, Nelli.

Bułgaria: Atanasow, Gotsew, Sokołow, Skrimow, Josifow, Seganow, Salparow (libero) oraz Petrow, Kadankow.

6. Rumunia 4 0-4 0 2:12

Czytaj także: - Mistrzostwa Europy siatkarzy. Polska - Czarnogóra. Pogrom w trzech aktach (oceny)Mistrzostwa Europy siatkarzy. Twitter po meczu Czarnogóra - Polska: antyreklama. Jednostka treningowa się nie zgadza

Czy Włosi pokonają Francję na ME siatkarzy 2019?