I liga kobiet: takiego składu finału nikt się nie spodziewał

W tym sezonie o mistrzostwo pierwszej ligi siatkarek zagrają Joker Mekro Energoremont Świecie i Wisła Warszawa. Oba kluby pokonały absolutnych faworytów do triumfu w całych rozgrywkach.

Michał Kaczmarczyk
siatkarki MKS-u Dąbrowa Górnicza podczas przerwy w grze Materiały prasowe / Daniel Szer / fotoszer.pl / Na zdjęciu: siatkarki MKS-u Dąbrowa Górnicza podczas przerwy w grze
Dużą niespodzianką zakończyła się rywalizacja między MKS-em Dąbrowa Górnicza i Jokerem Mekro Energoremont Świecie. Siatkarki Marcina Wojtowicza zaczęły półfinał najlepiej, jak tylko mogły, bo od zwycięstw 3:1 i 3:0 na wyjeździe. Dąbrowianki zostały zneutralizowane przez świetną obronę siatkarek ze Świecia, do tego same sobie odbierały szanse na odmianę wyniku. Drużyna kierowana przez Adama Grabowskiego przedłużyła serię spotkań w Świeciu, wygrywając trzeci mecz z Jokerem 3:0, ale to wszystko, na co było stać Zagłębianki, nękane w tym sezonie różnymi problemami.

PlusLiga: tie-break również w Zawierciu! Aluron Virtu Warta o krok od historycznego sukcesu

Zespół ze Świecia zasłużenie wygrał czwarte spotkanie 3:1 i po raz pierwszy w swojej historii zameldował się w finale pierwszej ligi. - Mam młody, perspektywiczny i bardzo ambitny zespół, który chce pracować. W tym roku nie zakładaliśmy awansu do Ligi Siatkówki Kobiet. Chcieliśmy przede wszystkim grać dobrze i dobra gra zaprowadziła nas do finału pierwszej ligi - mówił na łamach klubowego portalu trener Wojtowicz.

Jeżeli awans Jokera był sensacją, to wynik konfrontacji Wisły Warszawa z Grupą Azoty PWSZ Tarnów należy uznać za zaskoczenie sezonu. Zawodniczki Ewy Cabajewskiej dokonały wielkiej rzeczy już w pierwszych meczach półfinału w Tarnowie, rewanżując się za porażkę 0:3 i wygrywając zasłużenie drugie spotkanie 3:2. Seria gier w Warszawie zaczęła się od pewnego zwycięstwa Bemowskich Syren w trzech setach, ale tarnowianki zrewanżowały się dzień później pięciosetową wygraną. O składzie finału I ligi musiał zadecydować piąty mecz, wygrany przez warszawianki 3:0. Co ciekawe, małopolanki w dwóch ostatnich setach tego starcia wygrywały 24:20 i mimo tego przegrały mecz oraz cały półfinał.

- W gronie pretendentów do medali wymieniano zwykle spadkowicza z Ligi Siatkówki Kobiet MKS Dąbrowę Górniczą, Enea Energetyka Poznań czy 7R Solną Wieliczkę. Taki skład jaki mamy jest ogromnym zaskoczeniem - oceniła na łamach portalu PZPS trener Cabajewska, której zespół po rundzie zasadniczej zajmował siódme miejsce, natomiast Joker ze Świecia piąte. Wielki finał I ligi (grany do trzech zwycięstw) rozpocznie się 30 marca w Świeciu. Obie drużyny mają czas do końca marca, by zgłosić aplikację do Ligi Siatkówki Kobiet.

Tym samym o trzecie miejsce w rozgrywkach zagrają Grupa Azoty PWSZ Tarnów i MKS Dąbrowa Górnicza. Znamy za to układ tabeli na miejscach 5-8: rozgrywany w Opolu turniej o końcową klasyfikację wygrał AZS Uni Opole, który pokonał poznanianki 3:0. Natomiast w meczu o 7. miejsce 7R Solna Wieliczka wygrała w trzech setach z KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice.

Krzysztof Stelmach odpowiedział prezesowi AZS-u Częstochowa. "To jest lekka kpina"

Wyniki półfinałów I ligi kobiet:

MKS Dąbrowa Górnicza - Joker Mekro Energoremont Świecie 1:3 (25:22, 23:25, 21:25, 16:25)

MKS Dąbrowa Górnicza - Joker Mekro Energoremont Świecie 0:3 (15:25, 23:25, 14:25)

Joker Mekro Energoremont Świecie - MKS Dąbrowa Górnicza 0:3 (23:25, 19:25, 15:25)

Joker Mekro Energoremont Świecie - MKS Dąbrowa Górnicza 3:1 (25:13, 25:14, 23:25, 25:23)

Grupa Azoty PWSZ Tarnów - Wisła Warszawa 3:0 (25:21, 25:23, 25:19)

Grupa Azoty PWSZ Tarnów - Wisła Warszawa 2:3 (26:28, 25:19, 19:25, 25:18, 11:15)

Wisła Warszawa - Grupa Azoty PWSZ Tarnów 3:0 (27:25, 25:12, 25:22)

Wisła Warszawa - Grupa Azoty PWSZ Tarnów 2:3 (25:27, 32:30, 22:25, 25:21, 9:15)

Grupa Azoty PWSZ Tarnów - Wisła Warszawa 0:3 (23:25, 24:26, 26:28)