Morderczy, ale zwycięski mecz Skowrońskiej-Dolaty. Jej klub jest blisko historycznego sukcesu

Hinode Barueri walczyło z Osasco prawie trzy godziny, ale zdołało odwrócić losy spotkania. Drużyna Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty potrzebuje tylko jednej wygranej, by awansować do upragnionego półfinału Superligi.

Michał Kaczmarczyk
Katarzyna Skowrońska-Dolata w barwach brazylijskiego Hinode Barueri Materiały prasowe / Gaspar Nobrega/Hinode Barueri / Na zdjęciu: Katarzyna Skowrońska-Dolata w barwach brazylijskiego Hinode Barueri
Rok temu Hinode dwukrotnie uległo klubowi z Osasco 1:3 i zakończyło sezon na udziale w ćwierćfinale Superligi, tym bardziej emocjonujący był przebieg tegorocznego starcia obu drużyn. Żeby rozstrzygnąć spotkanie, potrzeba było wyczerpującego tie-breaka, wygranego ostatecznie przez siatkarki Jose Roberto Guimaraesa 16:14. Ten wynik mocno zaskoczył siatkarską Brazylię, jako że Volei Osasco/Audax w tym sezonie pokonało dwukrotnie klub Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty (3:2 i 3:0). Choć zespół Luizomara Moury nie był wymieniany jako główny kandydat do mistrzostwa kraju, spodziewano się, że drużyna w składzie z Walewską Moreira de Oliveira i Destinee Hooker okaże się lepsza od Hinode.

Katarzyna Skowrońska-Dolata: Nie będę cieniem samej siebie (tylko u nas!)

Polska atakująca zdobyła w tym meczu 26 punktów (50 proc. skuteczności) i stanowiła o sile swojej ekipy, ale prawdziwą bohaterką ćwierćfinału okrzyknięto zaledwie 19-letnią skrzydłową Tainarę Santos. Młoda Brazylijka weszła na stałe na boisko w drugim secie i została na nim do samego końca trudnej rywalizacji, zdobywając 18 punktów. Młoda podopieczna Ze Roberto dobrze wsparła wysiłki Skowrońskiej i Thaisy Menezes (17 pkt), a w decydujących piłka piątego seta była wręcz nie do zatrzymania.

Jeżeli Hinode Barueri pokona ligowego rywala w drugim spotkaniu ćwierćfinału, zaplanowanego na 22 marca w Osasco, awansuje do półfinału Superligi i tym samym osiągnie największy sukces w swojej krótkiej historii występów w ekstraklasie. W pozostałych spotkania 1/4 finału Superligi Dentil Praia/Clube pokonało bez straty seta Volei Bauru, a Itambe Minas uczyniło podobnie z Curitiba Volei. Do sensacji doszło w meczu SESI/Bauru z Sesc Rio de Janeiro: wyżej notowana drużyna Bernardo Rezende przegrała 1:3, a 20 punktów dla zwyciężczyń zdobyła Tifanny Pereira De Abreu, kontrowersyjna transseksualna zawodniczka.

Serie A: cichy protest drużyny Wojciecha Włodarczyka (wideo)

Czy Katarzyna Skowrońska-Dolata zdobędzie medal Superligi?