Polki niepokonane podczas 20 kolejki - podsumowanie

Bardzo krótko na parkiecie przebywały zespoły trzech polek występujących we włoskiej Serie A, bo bez problemu rozprawiły się w trzech setach z rywalkami. Nadal na czele ligowej tabeli znajduje się Scavolini Pesaro i tylko katastrofa mogłaby spowodować, że siatkarki Anibala Vercesi do play-offów przystąpiłyby z innej pozycji.

Jakub Brąszkiewicz

Monte Schiavo Banca Marche Jesi - Lines Ecocapitanata Altamura 3:0 (26:24, 25:15, 25:21)

Jesi: Togut 9, Gattaz 1, Negrini 9, Rinieri 17, Bown 16, Marcelle 1, Puerari (libero) oraz Padua, Calloni 3, Marc 1, Chmil
Altamura: Biamonte 12, Pinese, Romano 10, Denise 9, Fofinha 5, Paraja Ramos 2, Sykora (libero) oraz Giogoli 3, Cacciapaglia,

Zespół Monte Schiavo Banca Marche Jesi jak widać niewielki dołek mają już za sobą. Po wyjazdowym zwycięstwie nad Yamamay Busto Arsizio wicemistrzynie Włoch tym razem odprawiły z kwitkiem okupujące ósme miejsce w tabeli przyjezdne. Podopieczne Marcello Abbondanza zagrały bardzo skutecznie w ofensywie. Przeszło połowę piłek gospodynie skończyły już w pierwszym uderzeniu. Najbardziej zacięty przebieg miała pierwsza partia, a to dlatego, że gospodynie popełniły w niej aż 12 błędów własnych. W końcówce pierwszego seta prowadziły 21:18, ale przyjezdne doprowadziły do walki na przewagi. MVP została wybrana Simona Rinieri, w którą rywalki bardzo często celowały zagrywką. Jednak była reprezentantka Włoch radziła sobie w przyjęciu i nie przeszkadzało jej to w skutecznym ataku (70%). Po przeciwnej stronie siatki skutecznie grała Daniela Biamonte (10 z ataku, i po 1 w bloki i zagrywki).

Foppapedretti Bergamo - Despar Perugia 3:0 (29:27, 25:17, 25:18)

Bergamo: Gruen 16, Piccinini 12, Arrighetti 9, Lo Bianco 3, Fiorin 14, Poljak 10 Croce (libero) oraz Gujska Camarda Alessandra, Sorokaite
Perugia: Pachale 9, Crisanti 6, Marinova, Decordi 5, Francia Vasconcelos 13, Artmenko 1, Gioli 12 Arcangeli (libero) oraz Sacco, Grbac, Shaposhnikov

Siatkarki Foppy, której barw bronią dwie Polki: Milena Rosner i Katarzyna Gujska po wpadce w poprzedniej kolejce z Karakolem, chciały się zrehabilitować w meczu przed własną publicznością. Plan ten udało im się zrealizować w 100%. Gospodynie nie dały żadnych szans przeciwniczkom. Trzeci w tabeli Despar był cieniem samego siebie. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że decydującym setem był pierwszy. Tą partię można by podzielić na dwie części. W pierwszej wynik goniły gospodynie, a później w końcówce objęły prowadzenie 21:20. Podopieczne Emanuele Sbano w niczym nie przypominały siatkarek z poprzednich spotkań. Ich największym problemem z wyprowadzeniem skutecznego ataku. Gospodynie aż 16 punktów zdobyły po bloku na rywalkach. Katarzyna Gujska była jedyną z Polek, która pojawiła się na parkiecie, ale tylko na krótkiej zmianie w trzecim secie. Najlepszą zawodniczką spotkania została wybrana Fiorin Valentin - 14 punktów (skuteczność 50%).

Asystel Volley Novara - Yamamay Busto Arsizio 3:0 (25:21, 30:28, 25:18)

Novara: Anzanello 16, Skowrońska 6, Barcellini 4, Berg 2, Paggi 8, Osmokrovic 14, Cardullo (libero)oraz Mello Bechis, Popovic 6
Arsizio: Ortolani 8, Vigano 6, Buckova 8, Esko 14, Dirickx 3, Parenti 7, Molinengo (libero) oraz Valeriano 1, Ravetta 2.

Ciekawie zapowiadał się mecz w Novarze, bo gospodynie nadal mają szanse na wywalczenie trzeciego miejsca w tabeli po rundzie zasadniczej. Podobnie jak w rundzie zimowej tak i w wiosennej siatkarki Dejana Brdjovica pokonały ekipę Arsizio. Na parkiecie w Novarze przyszło to jednak nie co łatwiej, bo na wyjeździe zespół Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty stracił seta. Polka jednak tego meczu nie zaliczy do szczególnie udanych. Nasza rodaczka w dwóch setach skończyła 5 piłek na 13, do tego zdobyła jeszcze trzy punkty z zagrywki i jeden blokiem. Trener jednak w połowie drugiego seta zdecydował się za podstawową atakującą wprowadzić Sanję Popović, która dograła już mecz do końca.

Unicom Starker Kerakoll Sassuolo - Infotel Banca Di Forli 3:0(25:14, 25:19, 25:11)

Sassuolo: Nucu 5, Vitez 9, Turlea 15, Bosetti 5, Pincerato 2, Plchotova 10, Cozzi (libero) oraz Devetag 3, Havelkova 11, Lancellotti,
Forli: Petkova 7, Antonucci 4, Vergun 3,Beccaria 1, Angeloni 4, Katic 2, Vecchi (libero) oraz Leonardi, Di Iulio 6

Wyraźnie w tym sezonie nie wiodło się drużynie Forli. Kadrę tego zespołu stanowią w większości siatkarki o bardzo niskim stażu ligowym. Jak się kazało zadanie utrzymania zespołu we włoskiej elicie przerosło w większości bardzo młode siatkarki. Przyjezdne zupełnie straciły już szanse na utrzymanie. Zupełnie w innej sytuacji są gospodynie. Ta cenna wygrana przybliżyła je do ósmej pozycji w tabeli. Spotkanie z Infotelem gospodynie wygrały głównie dzięki dobrej grze blokiem (9 miejscowych, a zaledwie 3 gości) oraz zagrywce (6 asów ? 2 przyjezdnych). Gospodynie kończyły w pierwszej akcji aż dwa razy więcej piłek niż ich rywalki, a to okazało się kluczem do sukcesu. Najwartościowszą siatkarką tego pojedynku została wybrana Helena Havelkova, która pojawiła się na parkiecie w połowie drugiego seta.

Tena Santeramo - Scavolini Pesaro 0:3 (18:25, 23:25, 22:25)
Santeramo: Fernandinha 3, Soninha 13, Zhurovska 10, Dushkyevich 9, De Luca 7, Marulli 13, Sirressi (libero) oraz Boteva, Porzio, Rizzo,
Pesaro: Mari 10, Ferretti 1, Furst 8, Costagrande 14, Sheilla 11, Guiggi 13, Wijnhoven (libero) oraz Lunghi, Garzaro, Tonucci,

Bez problemu 18 zwycięstwo w lidze odniosły liderki. Szkoleniowiec Scavolini Anibal Vercesi ma do dyspozycji grupę młodych i bardzo utalentowanych siatkarek. Najstarsza ma zaledwie 27 lat, a jest to bez wątpienia liderka zespołu Carolina Costagrande (przyjęcie 91% - 73% excellent). Przyjmująca w rundzie wiosennej otrzymała już szóstą nagrodę MVP, a czwartą z rzędu. Przyjezdne po nieco ponad godzinie zeszły z parkietu hali Cooper Sport w wyśmienitych nastrojach. W tym spotkaniu w dobrej dyspozycji była Brazylijka Marianne Steinbrecher, która zdobyła dziesięć punktów dla zwyciężczyń. Trener gospodyń Dragan Nesić mógł być zadowolony z postawy środkowej Monicy Marulli, ale jej dobra dyspozycja nie wystarczyła do odniesienia zwycięstwa nad wyżej notowanym rywalem.