Zmienia się Liga Europejska. Nagrodą będą nie tylko pieniądze

Przedstawiciele 26 europejskich federacji podczas spotkania w siedzibie CEV uchwalili nowy format Ligi Europejskiej siatkarek i siatkarzy. Ma ona dać szansę niżej notowanym drużynom na występy w rozgrywkach FIVB.

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk
Siatkówka WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Siatkówka

Zmiany dokonywane przez Europejską Konfederację Siatkówki (CEV) wiążą się z planami światowej organizacji, czyli FIVB, która zamierza powołać rozgrywki o nazwie Volleyball Challenger Cup dla ekip, które nie zmieściły się w Siatkarskich Ligach Narodów (następcy Ligi Światowej i World Grand Prix).

Jak wyglądałaby Liga Europejska mężczyzn i kobiet po zmianach? W każdej z nich 12 ekip będzie rywalizowały w trzech grupach Złotej Ligi, a osiem niżej notowanych reprezentacji trafi do dwóch grup Srebrnej Ligi.

Złota Liga Europejska siatkarzy:

Grupa A: Belgia, Estonia, Słowacja, Szwecja
Grupa B: Słowenia, Holandia, Turcja, Ukraina
Grupa C: Finlandia, Czechy, Portugalia, Hiszpania

Srebrna Liga Europejska siatkarzy: 

Grupa A: Macedonia, Łotwa, Austria, Kosowo
Grupa B: Białoruś, Chorwacja, Węgry, Albania

Złota Liga Europejska siatkarek:

Grupa A:
Bułgaria, Ukraina, Azerbejdżan, Portugalia
Grupa B: Chorwacja, Węgry, Francja, Finlandia
Grupa C: Czechy, Białoruś, Słowacja, Hiszpania

Srebrna Liga Europejska siatkarek: 

Grupa A: Szwajcaria, Estonia, Szwecja, Kosowo
Grupa B: Izrael, Austria, Gruzja, Albania

Fazy grupowe wszystkich turniejów rozpoczną się 20 maja 2018 roku, a po sześciu kolejkach najlepsze ekipy zmierzą się w Final Four (15-16 czerwca u panów i 16-17 czerwca u pań). W Złotej Lidze o tytuł mistrzowski zagrają zwycięzcy grup i najlepszy zespół z drugiego miejsca, w Srebrnej Lidze do tego grona dołączy organizator turnieju finałowego, a jeśli takiego zabraknie, dojdzie do półfinałów czterech najlepszych ekip.

Dwie najlepsze drużyny Złotej Ligi Europejskiej dostąpią zaszczytu występu w Volleyball Challenger Cup 2018, czyli sześciozespołowych zmagań, których zwycięzca zagra o miejsce w Siatkarskiej Lidze Narodów. Za to triumfator Srebrnej Ligi Europejskiej awansuje do grona "złotych" uczestników, zastępując najsłabszą ekipę z wyższej dywizji.

Prezydent CEV Aleksander Boricić nie zapomniał pochwalić się nakładami przeznaczonymi na odnowione rozgrywki, zwłaszcza pulą nagród dla najlepszych. W Złotej Lidze Europejskiej siatkarzy i siatkarek do podziału między uczestników Final Four będzie 413 tysięcy euro, z czego zwycięzca zgarnie 125 tysięcy. W "srebrnej"" edycji będzie to kolejno 156 i 50 tysięcy euro.

Reprezentacje Polski mężczyzn i kobiet zagrają w przyszłym roku w Siatkarskiej Lidze Narodów, czyli obecnie najważniejszych towarzyskich rozgrywkach pod egidą FIVB. Polscy siatkarze są w grupie drużyn, które mają zapewnione miejsce w kolejnych edycjach SLN niezależnie od wyników, natomiast Polki są w grupie walczących o utrzymanie w elicie pretendentek wraz z Argentyną, Dominikaną i Belgią.

ZOBACZ WIDEO Witold Bańka: Gdybym traktował prezesa Banaszka poważnie, wytoczyłbym mu proces
Czy zmiany w formacie Ligi Europejskiej poszły w dobrym kierunku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×