Niesamowita seria zwycięstw Zenitu Kazań. Nie przegrał w Rosji od 2 lat

Mistrzowie Rosji są niepokonani od 59 spotkań. Tym razem Zenit Kazań wygrał z Kuzbassem Kemerowo i jest jedyną w tym roku drużyną bez porażki w Superlidze. Ostatni raz przegrał w lidze rosyjskiej w listopadzie 2015.

Joanna Wyrostek
siatkarze Zenitu Kazań Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarze Zenitu Kazań

Kuzbass Kemerowo radzi sobie w tym sezonie znakomicie. Do meczu z Zenitem Kazań miał na koncie zaledwie jedną porażkę. Bardzo dobrze odnalazł się w Rosji znany z występów w PlusLidze Dmytro Paszycki, wrócił do dobrej gry po kontuzji Wiktor Poletajew, któremu pomaga w ataku Dmitrij Ilinych. Na mistrzów Rosji okazało się to jednak niewystarczające.

Mecz trwał 3 sety, ale był dość zacięty. W 2 partii Kuzbass przegrywał już 8:16, lecz mistrzowie Rosji stracili aż 9 punktów z rzędu i wygrali seta dopiero na przewagi. Najwięcej punktów dla Kazania zdobył Wilfredo Leon - 18, a dla Kuzbassu Poletajew - 16. Pierwszy mecz ligowy po powrocie do Rosji rozegrał Matthew Anderson, ale więcej szkodził, niż pomagał swojemu zespołowi na boisku. Miał zaledwie 29 procent w ataku, popełnił 3 błędy w przyjęciu i 5 na zagrywce.

Dobrze, jak dotąd, radzi sobie w Superlidze Antonin Rouzier. Jest zdecydowanym liderem swojego zespołu w ataku, ale i popełnia sporo błędów własnych, co nieco zaciemnia dobry obraz jego gry. W meczu z Dynamo LO Jenisej Krasnojarsk wygrał po pięciosetowej walce, a Francuz zdobył 26 punktów przy 56 - procentowej skuteczności. Do gry po krótkiej przerwie spowodowanej kontuzją wrócił Aleksiej Spiridonow, który dorzucił do puli Jeniseja 15 oczek.

Źle toczy się ten sezon dla Georga Grozera. Niemiec od kilku spotkań jest poza składem Lokomotiwu Nowosybirsk, a kłopoty zdrowotne zmusiły go do szukania pomocy u niemieckich specjalistów. Nie wiadomo, kiedy wróci do siatkówki. Lokomotiw tymczasem przegrał kolejne ligowe starcie, tym razem z Fakiełem Nowy Urengoj i spadł na 8 miejsce w tabeli, mając na koncie 4 porażki i 3 wygrane.

Bardzo dobry mecz przeciwko Lokomotiwowi zagrała trójka skrzydłowych Fakieła: Jegor Kliuka, Dmitrij Wołkow i Paweł Moroz. Najskuteczniejszy był Wołkow, który zdobył 26 punktów przy 64 - procentowej skuteczności. Po stronie Lokomotiwu kolejny świetny mecz zaliczył Iljas Kurkajew, który jest najlepiej blokującym siatkarzem Superligi. Po 7 kolejkach ma na koncie 30 skutecznych bloków.

Podobnie jak Lokomotiw w dołek formy wpadł Zenit Sankt Petersburg. Tym razem uległ Uralowi Ufa 3:1. Słabo zaprezentował się Oreol Camejo. Kubańczyk skończył jedynie 11 z 34 ataków i słabo przyjmował. Najwięcej punktów dla Zenitu zdobył Drazen Luburić - 15.

Wyniki 7. kolejki Superligi

Ural Ufa - Zenit Sankt Petersburg 3:1 (25:19, 27:25, 19:25, 25:20)
Nova Nowokujbyszewsk - Jugra Samotłor Niżniewartowsk 3:0 (25;17, 25:22, 25:22)
Gazprom-Jugra Surgut - Dynamo Moskwa 2:3 (25:22, 23:25, 25:17, 22:25, 13:15)
Dynamo LO - Jenisej Krasnojarsk 2:3 (21:25, 25:21, 25:19, 19:25, 12:25)
Kuzbass Kemerowo - Zenit Kazań 0:3 (22:25, 26:28, 21:25)
Fakieł Nowy Urengoj - Lokomotiw Nowosybirsk 3:2 (20:25, 25:21, 25:19, 24:26, 15:13)
Biełogorie Biełgorod - Jarosławicz Jarosław 3:0 (25:18, 25:20, 25:16)