MKS - ONICO: będzinianie odczarowali własną halę

Siatkarze MKS-u Będzin przegrywali z ONICO Warszawa 1:2, ale kapitalnie rozegrana czwarta partia pomogła im w odniesieniu pierwszego zwycięstwa na swoim terenie w tym sezonie PlusLigi.

Michał Kaczmarczyk
MKS Będzin WP SportoweFakty / Karina Stańczyc / MKS Będzin

Walczący o pierwsze zwycięstwo na własnym terenie będzinianie zaczęli spotkanie nieco lepiej od stołecznej ekipy ONICO (8:6) dzięki Marcinowi Walińskiemu, skuteczniejszemu niż większość siatkarzy Stephane'a Antigi. Dopiero Andrzej Wrona potrafił poskromić kapitana MKS-u dobrze postawionym blokiem, ale gospodarze po dwóch skutecznych zagraniach Artura Ratajczaka utrzymywali stałą przewagę dwóch punktów nad rywalem. Potrzeba było bloków Bartosza Kwolka i Nikoli Gjorgiewa, by doprowadzić do remisu po 15 i zrywu młodego przyjmującego warszawian, by to przyjezdny zespół, absolutnie dominujący na siatce, był bliżej wygrania seta. Po błędzie Gjorgiewa (21:22) wydawało się, że siatkarze Stelio DeRocco mogą uratować partię, ale techniczne popisy Kwolka nie dały im na to żadnych szans.

Zagłębiowska ekipa odpowiedziała rywalowi swoją najlepszą tego dnia bronią w arsenale, czyli Walińskim. Po festiwalu zepsutych zagrywek w pierwszym secie kibice w końcu mogli oglądać czystą siatkówkę i wyborne akcje po jednej i drugiej stronie siatki. Łukasz Kozub, który przez długi czas nie umiał zgubić bloku warszawian, swoim pomyślną kiwką rozpoczął serię czterech punktów MKS-u (9:8), która wprowadziła nieco zamieszania po stronie graczy Antigi.

Warszawianie (konkretnie Kwolek i Wrona) znaleźli odpowiedź na zryw rywala dopiero przy stanie 16:11 dla będzińskiej kadry. Od stanu po 17 drużyny nie odstępowały się ani na krok, dopiero dwa zupełnie nieudane próby Sharone'a Vernona-Evansa sprawiły, że MKS zyskał realną szansę na wyrównanie. I wykorzystał ją, ale dopiero po zmarnowaniu dwóch piłek meczowych i męczącej batalii na przewagi, którą zakończyły dwa punkty Rafaela Araujo.

Po obowiązkowych 10 minutach przerwy gracze ONICO weszli w mecz od mocnego uderzenia i choć MKS odpowiadał asami Walińskiego i Araujo, w kolejnych akcjach rządzili przyjezdni (7:10). Będzinianie, podrażnienia wynikiem i sędzią, który niesłusznie odgwizdał im błąd ustawienia (potem szybko się poprawił), starali się ze wszystkich sił przegonić rywala, ale stać ich było jedynie na wyrównanie wyniku. Potrzeba było bloku Araujo i Ratajczaka (21:20), by to będzinianie byli w lepszej sytuacji w boju o 25. punkt. Ostatnie minuty seta były nerwowe, psuto ataki i serwisy, w końcu próbujący rozegrać trudną piłkę Kozub dotknął siatki i to zadecydowało o prowadzeniu ONICO.

Początek czwartego seta to miniserie punktowe obu zespołów, których więcej zanotował MKS. Gospodarze zatrzymali najlepiej punktującego u przeciwników Kwolka, a Marcin Waliński radował rozkrzyczanych kibiców seryjne zdobywanymi "oczkami" (10:5). Nie pomogła zmiana rozgrywającego, warszawscy siatkarzy byli jak bokser liczony po nawałnicy ciosów i już kilkanaście akcji przed końcem seta było oczywiste, że potrzebny będzie tie-break. W nim MKS zapomniał o swojej dominacji pozwolił rywalom na dwa bloki (3:5), a na miejsce nieskutecznego Peszki musiał wrócić Zlatan Jordanow.

Będzinianie na przemian zdobywali i oddawali punkty, w końcu po blokach Araujo i Ratajczaka wysunęli się na prowadzenie (10:9) i stworzyli niezłe wprowadzenie do batalii o dwa punkty. Blok Jordanowa na Gjorgiewie rozgrzał i tak wrzącą od emocji halę, a bezbłędny w decydujących akcjach Araujo dał kibicom MKS-u sygnał do fetowania.

MKS Będzin - ONICO Warszawa 3:2 (21:25, 29:27, 23:25, 25:17, 15:11)

MKS: Waliński, Kozub, Ratajczak, Grzechnik, Jordanow, Araujo, Potera (libero) oraz Faryna, Seif, Peszko, Kowalski.

ONICO: Kwolek, Brizard, Wrona, Warda, Gjorgiew, Włodarczyk, Wojtaszek (libero) oraz Samica, Vernon-Evans, Firlej.

MVP: Marcin Waliński (MKS).