MŚ U-18: stracona szansa Polek. Porażka pozbawiła je szans na 9. miejsce

W fazie play-off o miejsca 9-16 mistrzostw świata U-18 reprezentacja Polski przegrała z kadrą Brazylii 1:3. Tym samym nasza kadra zagra teraz o pozycje 13-16.

Olga Krzysztofik
Reprezentacja Polski siatkarek U-18 Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Polski siatkarek U-18
Biało-Czerwone minimalnie przegrały walkę o ćwierćfinał, ulegając Dominikankom 2:3. W mundialu pozostała im walka o miejsca 9-16. Ich pierwszymi rywalkami w tej fazie były Brazylijki.

W premierowej odsłonie nasze reprezentantki były mniej skuteczne w ataku od swoich rywalek, za to różnicę nadrabiały postawą w bloku i przede wszystkim w zagrywce (siedem asów i tylko dwa Brazylijek). Set wkroczył w najważniejszą fazę, a obie drużyny szły łeb w łeb. Jednak końcówkę lepiej rozegrały Biało-Czerwone (20:20, 21:25).

Porażka na ostatniej prostej zmobilizowała Canarinhos. Ich niesamowita seria rozstrzygnęła losy drugiej odsłony. Atak, zagrywka i błędy Polek doprowadziły do stanu 18:8. Mimo zrywu w ostatnich akcjach, nasze siatkarki przegrały do 18.

Brazylijki dały wyraźny sygnał, że zamierzają odwrócić losy tego meczu. Potwierdziły to w trzeciej partii, w której od razu przejęły inicjatywę i wypracowały sześć punktów przewagi. Gra młodych Polek była mało skuteczna, przez co przegrywały one już 1:2.

Biało-Czerwone poprawiły swoją postawę i w czwartym secie trwała zacięta walka. Jednak przy stanie 12:12 coś zacięło się w grze naszych reprezentantek. Błędy własne i nieskuteczny atak sprawiły, że rywalki mocno odskoczyły (18:12). Po takiej serii podopieczne Rafała Gąsiora już się nie pozbierały i przegrały cały mecz 1:3.

Ta porażka zamknęła Biało-Czerwonym drogę do zajęcia 9. miejsca w mistrzostwach świata U-18. Teraz zagrają o pozycje 13-16. Kolejne spotkanie już w sobotę 26 sierpnia.

Brazylia - Polska 3:1 (21:25, 25:18, 25:16, 25:17)

Polska: Szczurowska 13, Gryka 9, Górecka 7, Bałuk 7, Rybak 6, Andersohn 5, Mazur (libero) oraz Jagła 5, Hnatyszyn 3, Damaske 2, Laskowska 2.