Liga Mistrzów: PGE Skra Bełchatów grała do końca

PGE Skra Bełchatów na papierze nie była lepsza od gospodarzy. W kluczowym momencie Zenit Kazań jednak nie sprostał rywalom, przegrywając przed własną publicznością w tie-breaku.

Dominika Pawlik
PAP / Maciek Kulczyński

Gdyby ktoś nie znał wyniku spotkania, a do dyspozycji miał same statystyki, to pewnie uznałby, że mecz wygrał Zenit Kazań. Rosjanie lepsi byli we wszystkich elementach oprócz przyjęcia, które zgodnie z przewidywaniami było najsłabszym punktem drużyny.

Podopieczni Władimira Alekno częściej punktowali blokiem i zagrywką, przewaga w tych elementach w pierwszych czterech setach była spora. W samym tie-breaku bełchatowianie jednak postawili trzy bloki i zanotowali trzy asy, a Zenit tylko raz w tym czasie zatrzymał rywali na siatce. Dodatkowo w decydującej części seta gospodarze oddali po błędach aż sześć punktów, a sami dostali tylko trzy prezenty.

Indywidualnie najlepszym zawodnikiem był Wilfredo Leon, zdobywca aż 31 punktów, z czego 25 z nich wywalczył w ataku. 23 "oczka" wywalczył Matthew Anderson, będąc obok Kubańczyka z polskim paszportem najskuteczniejszym w polu zagrywki, Amerykanin posłał aż pięć asów.

W szeregach PGE Skry Bełchatów 21 punktów zdobył Facundo Conte. Poza tym na podobnym poziomie zaprezentowali się Srećko Lisinac, Mariusz Wlazły i Nicolas Marechal. Dużą różnicę w polu zagrywki zrobili Kłos, a także serbski środkowy, którzy notowali dłuższe serie. Tradycyjnie skuteczny w tym elemencie był francuski przyjmujący, zdobywając dwa asy. Jednym z kluczowych w meczu okazał się as serwisowy Wlazłego w tie-breaku.

To właśnie w decydującej partii PGE Skra utrzymała koncentrację na wysokim poziomie i poza skutecznością w ataku, okazała się lepsza od rywali w każdym elemencie.

W rewanżu bełchatowianie potrzebują zwycięstwa w dowolnym stosunku setów. Jeśli Zenit wygra w tie-breaku, to zostanie rozegrany złoty set. Wygrana rosyjskiej ekipy 3:0 lub 3:1 oznacza, że żółto-czarni żegnają się  Ligą Mistrzów.