Liga włoska: Trwa czarna seria zespołu Tomsi i Sobolskiej

Drużyna z Montichiari nie może przełamać się w lidze i notuje porażkę za porażką, a Igor Gorgonzola Novara uległ w trzech setach najpoważniejszemu kandydatowi do mistrzostwa Italii.

Michał Kaczmarczyk

Widowisko w Conegliano należało do dość jednostronnych. Ekipa Magdaleny Wawrzyniak (która pojawiła się w tym meczu zadaniowo na zagrywce w drugim secie) starała się zatrzymać godną podziwu siłę ofensywną rywala, ale nie potrafiła ani razu objąć prowadzenia w trzech partiach spotkania. Podopiecznie Davida Mazzantiego statystycznie kończyły co drugą akcję, co jest wyczynem godnym podziwu, do tego aż cztery zawodniczki Imoco Conegliano zakończyły mecz z dwucyfrowym dorobkiem. Najwięcej punktów zdobyły Kelsey Robinson i Rachael Adams (14 i 13 pkt.).

Ta konfrontacja zostanie zapamiętana głównie z dwóch powodów: organizatorzy oficjalnie pochwalili się całkowitym wypełnieniem hali Palaverde liczącej 5344 miejsc, a na spotkanie wybrał się selekcjoner kadry USA Karch Kiraly, który spotkał się ze swoimi rodaczkami występującymi w obu zespołów.

Imoco Volley Conegliano - Igor Gorgonzola Novara 3:0 (25:16, 25:22, 25:22)

Conegliano: Glass, Ortolani, Adams, Robinson, Easy, Arrighetti, De Gennaro (libero) oraz Crisanti, Nicoletti

Novara: Fawcett, Guiggi, Cruz, Chirichella, Signorile, Fabris, Sansonna (libero) oraz Wawrzyniak, Bonifacio, C. Bosetti, Mabilo

Lombardzka kadra przegrała już piąty mecz z rzędu i spadła w tabeli ligi na dziewiąte miejsce, poza strefę gwarantującą udział w play-off. Zespołowi Leonardo Barbieriego nie pomógł kolejny niezły występ Bereniki Tomsi (19 punktów, 39 proc. skuteczności, 1 as i blok, 6 zablokowanych akcji), z jej ekipy jedynie Dominika Sobolska mogła pochwalić się przyzwoitą skutecznością (5/10, 1 blok i as).

Kluczem do zwycięstwa siatkarek ze Scandicci okazała się dokładność. Oddały one rywalkom tylko 8 punktów po własnych błędach (zaś Montichiari aż 21), do tego były lepsze w przyjęciu i bloku, dzięki czemu przeważały na boisku mimo braku wyraźnie lepszej ofensywy. Liderką zwycięskiej kadry była Bułgarka Emilija Nikołowa (14 pkt.).

Savino Del Bene Scandicci - Metalleghe Sanitars Montichiari 3:0 (25:15, 25:23, 25:21)

Scandicci: Stufi, Alberti, Fiorin, Alberti, Nikołowa, Rondon, Merlo (libero) oraz Piethersen

Montichiari: Dalia, Barcellini, Brinker, Tomsia, Sobolska, Gioli, Carocci (libero) oraz Lualdi, Mingardi, Lombardo

W najciekawszym spotkaniu kolejki mistrzynie Włoch pokonały w czterech setach Liu-Jo Modenę, a bohaterką meczy została wracająca do pełni formy po kontuzji barku Francesca Piccinini. Gwiazda włoskiej siatkówki zdobyła 19 punktów, natomiast grająca w Modenie atakująca kadry Włoch Valentina Diouf dokonała niechlubnego wyczynu. Na 62 próby skończyła jedynie... 10 akcji.

Wyniki 21. kolejki Serie A kobiet:

Obiettivo Risarcimento Vicenza - Sudtirol Bolzano 3:0 (25:15, 25:23, 25:20)
Pomi Casalmaggiore - Liu-Jo Modena 3:1 (23:25, 25:22, 25:15, 27:25)
Unendo Yamamay Busto Arsizio - Il Bisonte Firenze 3:1 (25:19, 17:25, 25:22, 26:24)
Foppapedretti Bergamo - Club Italia 3:0 (25:13, 25:20, 25:20)

Il Bisonte Firenze 2-18 18:58 7

Grający w Serie A2 Beng Rovigo stać było tylko na wyrwanie jednego seta ekipie Saugella Team Monza, w której brylowały Valentina Zago i Dekany Bernadett (22 i 21 punktów). Występująca w kadrze outsidera zaplecza włoskiej ekstraklasy Patrycja Polak nie mogła mieć większych zastrzeżeń do swojej postawy (11 punktów, 30 procent skuteczności, 1 blok), ale była ona aż 7 razy blokowana przez rywalki. Laura Tomsia nie pojawiła się w meczowym składzie swojej drużyny.

Beng Rovigo - Saugella Team Monza 1:3 (14:25, 25:23, 17:25, 16:25)