Liga włoska: Zespół Tomsi ambitny, ale nie zwycięski

W ostatniej kolejce włoskiej ekstraklasy siatkarek okazję do gry miała tylko jedna polska zawodniczka. Drużyna Bereniki Tomsi nie sprostała beniaminkowi Serie A1.

Michał Kaczmarczyk
Berenika Tomsia / Na zdjęciu: Berenika Tomsia

Podopieczne Leonard Barberiego dokonały rzeczy niemal niemożliwej, odwracając losy inauguracyjnego seta meczu z Obiettivo Risarcimento Vicenza. Przy stanie 21:14 dla przyjezdnych wydawało się, że wszystko zostało rozstrzygnięte, ale ekipa Bereniki Tomsi i Dominiki Sobolskiej zakasała w trudnym momencie rękawy i doprowadziła do zwycięskiej gry na przewagi. Jednak im dłużej trwała rywalizacja w Palasport Jimmy George, tym wyraźniejsza była przewaga przyjezdnych.

Na nic zdał się kolejny świetny mecz polskiej atakującej, która zdobyła 26 punktów przy skuteczności rzędu 44 procent. Reszta drużyny nie mogła dorównać Tomsi w ofensywie, do tego drużyna Montichiari oddała rywalkom zbyt dużo punktów, by myśleć choćby o punkcie. Trenerow Dolio opłaciły się zmiany na rozegraniu i ataku po pierwszym secie, a do tego mógł on liczyć na Laurę Partenio (20 pkt.) oraz znane z występów w polskiej lidze Elisę Cellę i Arielle Wilson (19 i 14 pkt.). Dodajmy, że polsko-belgijska środkowa Sobolska zakończyła mecz z dorobkiem 5 punktów (3/10 w ataku, 1 blok i as serwisowy).

Metalleghe Sanitars Montichiari - Obiettivo Risarcimento Vicenza 1:3 (26:24, 17:25, 18:25, 23:25)

Montichiari: Dalia, Brinker, Tomsia, Barcellini, Sobolska, Gioli, Carocci (libero) oraz Lombardo, Mingardi, Zecchin

Vicenza: Kitipowa, Celia, M. Popović, Partenio, Busa, Wilson, Bisconti (libero) oraz Goliat, Prandi, Drpa

Zespół Magdaleny Wawrzyniak, Igor Gorgonzola Novara, pauzował w 4. kolejce spotkań. W najciekawszym niedzielnym spotkaniu mistrz Włoch z Casalmaggiore uległ w pięciu setach ekipie Imoco Conegliano, które zdołało podnieść po utracie prowadzenia 2:0 w setach i wygrać decydującą partię dzięki postawie amerykańskiego tercetu: Kelsey Robinson, Rachael Adams i Megan Easy.

Pozostałe wyniki 3. kolejki Serie A1 kobiet:

Liu-Jo Modena - Unendo Yamamay Busto Arsizio 3:0 (25:18, 25:20, 25:15)
Imoco Conegliano - Pomi Casalmaggiore 3:2 (25:19, 25:19, 24:26, 18:25, 15:11)
Savino Del Bene Scandicci - Foppapedretti Bergamo 1:3 (26:28, 19:25, 25:16, 19:25)
Sudtirol Bolzano - Il Bisonte Firenze 3:1 (20:25, 25:17, 25:19, 25:22)
Club Italia - Nordmeccanica Piacenza 1:3 (19:25, 31:29, 16:25, 15:25)

***

Tym razem Beng Rovigo, zespół Laury Tomsi oraz Patrycji Polak, nie zawiódł swoich fanów i uporał się z Golem Software Palmi, choć nie było to łatwe zadanie ze względu na dwa sety, które musiały zostać rozstrzygnięte w grze na przewagi. Była zawodniczka Pałacu Bydgoszcz zdobyła 16 punktów, utrzymując 44 procent efektywności ataku, zaś serwisy rywalek przyjmowała z dokładnością 55 proc. odbioru pozytywnego i 50 perfekcyjnego. Niezły występ zanotowała także młodsza siostra Bereniki Tomsi, autorka 11 "oczek" i jednego punktowego bloku.

Beng Rovigo - Golem Software Palmi 3:0 (28:26, 25:22, 30:28)