Liga włoska: Kiepski start sezonu "polskiego" Montichiari

Zespół Bereniki Tomsi i Dominiki Sobolskiej uległ w inauguracyjnym starciu ekstraklasy siatkarek w Italii Nordmeccanice Piacenza.

Michał Kaczmarczyk

Drużyna Metalleghe Sanitars Montichiari miała swoje szanse w drugim secie starcia z Nordmeccanicą Piacenza, zdołała przekonująco triumfować w kolejnej partii, ale koniec końców to nowy zespół znanej z gry w polskiej lidze Mai Ognjenović zdobył cenne trzy punkty na start nowego sezonu włoskiej ekstraklasy. - W pierwszym secie Piacenza sprawiła nam problemy we wszystkich możliwych aspektach gry, natomiast im dłużej trwał mecz, tym szybciej wracaliśmy na właściwą ścieżkę. Nasza obrona i blok dobrze funkcjonowały mimo sprytnych kiwek rywala. Jednak kluczowa była postawa Floortje Meijners w ostatnim secie, po jej trzech zagrywkach straciliśmy dwa punkty przewagi i to nam spętało nogi. Nasze przyjęcie było bezradne - trener Leonardo Barbieri dokładnie opisał przyczyny porażki swojego zespołu.

Najjaśniejszą postacią w przegranej drużyna była Berenika Tomsia, która zdobyła łącznie aż 25 punktów przy skuteczności rzędu ponad 50 procent. Do jej poziomu nie dostosowała się reszta siatkarek kadry Montichiari, w tym środkowa Dominika Sobolska (8 punktów, 7/15 w ataku, 1 blok). Kluczem do zwycięstwa Piacenzy była dyspozycja wspomnianej Holenderki Meijners (19 pkt., 4 asy) oraz doskonałe przyjęcie, pozwalające na kontrolę przebiegu spotkania.

Nordmeccanica Piacenza - Metalleghe Sanitars Montichiari 3:1 (25:15, 28:26, 20:25, 25:20)

Piacenza: Sorokaite, Bauer, Belien, Marcon, Ognjenović, Meijners, Leonardi (libero) oraz Melandri, Pascucci.

Montichiari: Brinker, Gioli, Sobolska, Tomsia, Dalia, Barcellini, Carocci (libero) oraz Mingardi, Lombardo

Zespół Igora Gorgonzola Novara pokonał w czterech setach beniaminka Serie A1, Sudtirol Bolzano, w składzie którego wystąpiły między innymi Mari Steinbrecher i najlepsza zawodniczka MŚ juniorek Brayelin Martinez. Polska atakująca Magdalena Wawrzyniak nie znalazła się w meczowym składzie zwycięskiej drużyny.

Wyniki 1. kolejki Serie A1:

Pomi Casalmaggiore - Obiettivo Risarcimento Vicenza 3:0 (25:10, 25:19, 25:16)
Liu Jo Modena - Il Bisonte Firenze 3:0 (25:20, 25:14, 25:20)
Imoco Volley Conegliano - Foppapedretti Bergamo 3:1 (29:31, 25:19, 25:23, 29:27)
Savino Del Bene Scandicci 3-1 Unendo Yamamay Busto Arsizio 3:1 (25:17, 21:25, 30:28, 25:15)
Sudtirol Bolzano - Igor Gorgonzola Novara 1:3 (20:25, 18:25, 25:19, 23:25)
Pauzował: Club Italia

***

Na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej włoskiej siatkówki kobiet doskonale poradziły sobie Polki występujące w Beng Rovigo. Kioto Caserta zaznała w starciu z zespołem Patrycji Polak i Laury Tomsi porażki 1:3, a nasze rodaczki odegrały niepoślednią rolę w zwycięstwie. Była zawodniczka bydgoskiego Pałacu ugrała aż 21 punktów (2 asy, 1 blok, 47 proc. w ataku, 76 proc. pozytywnego przyjęcia) i wespół z Laurą Grigolo poprowadziła swoje koleżanki do zwycięstwa. Siostra Bereniki Tomsi wystąpiła w dwóch pierwszych setach meczu, zdobywając w nich 3 punkty, jeden po udanej zagrywce i dwa po blokach.

Beng Rovigo - Kioto Caserta 3:1 (24:26, 25:22, 25:14, 25:19)