ME kobiet, gr. A: Włoszki zmiażdżyły rywalki, choć nie uniknęły wpadki

Reprezentacja Włoch nie miała najmniejszych problemów z pokonaniem Słowenii w trzech setach. Dość niespodziewanie jednak, całe spotkanie się przedłużyło, bo rywalki zdołały się przeciwstawić w jednej z partii.

Jacek Pawłowski
PAP

Spotkanie reprezentacji Włoch i Słowenii miało bardzo nietypowy przebieg. Przed meczem siatkarscy eksperci jednoznacznie wskazywali faworyta, typując gładką wygraną podopiecznych trenera Marco Bonitty. Gładkie zwycięstwo faworytek rzeczywiście miało miejsce, jednak nie w trzech, a czterech partiach. Ambitnie grające podopieczne Bruno Najdicia sprawiły bowiem psikusa rywalkom, wygrywając trzecią odsłonę po grze na przewagi.

Gdyby nie to, można by było mówić o najnudniejszym meczu turnieju i chyba jednym z najbardziej jednostronnych w historii całej rywalizacji o Mistrzostwo Europy. We wszystkich setach przewaga zespołu z Półwyspu Apenińskiego była bowiem bezdyskusyjna. Przez większość spotkania, Słowenki miały olbrzymie problemy nie tylko z kończeniem własnych akcji, ale również z przyjęciem zagrywki przeciwniczek. Znakomicie funkcjonował także blok, którym Włoszki zdobyły 22 punkty.

Dobrze funkcjonująca włoska machina zacięła się na krótko, przy meczowym prowadzeniu 2:0, choć wydawało się, że w połowie trzeciej odsłony powróciła na właściwe tory. Do tego momentu bowiem, dzięki bardzo dobrej grze Izy Mlakar, to Słowenki kontrolowały przebieg gry, utrzymując niewielkie prowadzenie. Włoszki przewagę odzyskały dopiero tuż przed II przerwą techniczną (16:14). Po powrocie na parkiet wszystko wskazywało na to, że spotkanie nieuchronnie zbliża się do końca. Podopieczne Marco Bonitty odskoczyły bowiem na trzy oczka (19:16). Siatkarki Bruno Najdicia pokazały jednak lwi pazur doprowadzając do emocjonującej końcówki, którą rozstrzygnęły na swoja korzyść. Był to jedyny radosny moment tego meczu dla zespołu znad Adriatyku.

Słowenia - Włochy 1:3 (9:25, 12:25, 26:24, 11:25)

Słowenia: Hutinski (3), Bozić, Recek (4), Cvetanović (8), Potokar (4), Zaloznik (5), Medved (libero) oraz Zdovc (6), Mlakar (13), Mori, Scuka, Planinsec (7), Najdić

Włochy: Lo Bianco, Guiggi (6), L.Bosetti (5), Diouf (11), Chirichella (19), Del Core (12), De Gennaro (libero) oraz C. Bosetti (1), Sorokaite (8), Malinov, Arrighetti (6), Centoni (1), Lo Bianco (1), Tirozzi (3)