Polski Związek Piłki Siatkowej zatwierdził zmiany w przepisach gry w siatkówkę na sezon 2015/16

Polski Związek Piłki Siatkowej w ostatnich dniach zatwierdził zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową, które będą obowiązywać już od 1 maja 2015, czyli od początku Ligi Światowej.

Tomasz Rosiński
Tomasz Rosiński

Wydział Sędziowski PZPS (Andrzej Lemek - przewodniczący, Jacek Broński, Szymon Pindral, Wojciech Maroszek, Cezary Matusiak, Zbigniew Wolski, Piotr Dudek, Zdzisław Śpiewla, Piotr Skowroński, Krzysztof Szmydyński, Anna Czywczyńska) potwierdził oficjalne tłumaczenie Przepisów Gry oraz Wytycznych Sędziowskich, które wejdą w życie od sezonu 2015/2016. Zmian w zasadach gry w siatkówkę dokonano w listopadzie 2014 roku na Kongresie FIVB w Cagliari. W Polsce będą one obowiązywać od początku sezonu 2015/16, a na arenie międzynarodowej od 1 maja 2015 roku.

Najistotniejszą zmianą jest sprawa dotknięcia siatki. Według nowych zasad, błędem będzie dotknięcie jej na całej szerokości, a w poprzedniej wersji tylko górnej taśmy. Ponadto w seniorskich światowych i oficjalnych zawodach FIVB maksymalnie 14 zawodników może zostać wpisanych do protokołu zawodów i brać udział w meczu, w tym 2 libero.
Zatwierdzone zmiany w przepisach gry w siatkówkę prezentują się następująco:
  • Kontakt zawodnika z siatką pomiędzy antenkami podczas gry piłką jest błędem. Gra piłką obejmuje między innymi wyskok, uderzenie piłki (albo jego próbę) oraz lądowanie. 
  • Zawodnik wpływa na grę przeciwnika przez (między innymi): - dotknięcie siatki pomiędzy antenkami lub antenki w czasie jego gry piłką, - korzystanie z pomocy siatki pomiędzy antenkami dla podparcia albo stabilizacji, - stwarzanie sobie nieuczciwej przewagi nad przeciwnikiem, - działanie, które przeszkadza przeciwnikowi w próbie gry piłką, - łapanie / trzymanie się siatki. 
  • Uznaje się, że zawodnicy znajdujący się blisko piłki lub którzy próbują ją odbić, grają piłką, nawet jeśli jej nie dotykają. Jednakże dotknięcie siatki poza antenkami nie jest błędem, za wyjątkiem przepisu 9.1.3. (przepis 9.1.3 - Wewnątrz pola gry zawodnikowi nie wolno korzystać z pomocy członka swojego zespołu lub dowolnego przedmiotu w celu odbicia piłki. Jednakże zawodnik, znajdujący się w sytuacji, w której może popełnić błąd (dotknąć siatkę, przekroczyć linię środkową boiska itd.), może być zatrzymany lub przytrzymany przez członka swojego zespołu.).
  • W seniorskich światowych i oficjalnych zawodach FIVB maksymalnie 14 zawodników może zostać wpisanych do protokołu zawodów i brać udział w meczu. Maksymalnie 5 członków sztabów medycznego i trenerskiego (łącznie z trenerem) wskazywanych osobiście przez trenera, wymienionych na druku O2(bis) może być wpisanych do protokołu zawodów.
  • W seniorskich światowych i oficjalnych zawodach FIVB jeżeli w zespole wpisanych jest do protokołu zawodów więcej niż 12 zawodników, musi być wśród nich 2 zawodników libero
  • W seniorskich światowych i oficjalnych zawodach FIVB liczba przerw na odpoczynek i/lub przerw technicznych w secie może zostać zmniejszona o jedną, w uzgodnieniu ze sponsorami, reklamodawcami lub mediami. 
  • W światowych i oficjalnych zawodach FIVB, na podstawie regulaminu tych rozgrywek, siatka może mieć inną strukturę w celu umożliwienia realizacji zawartych umów marketingowych.
  • W światowych i oficjalnych zawodach FIVB używa się pięciu piłek. W takim przypadku sześciu podających piłki rozmieszczonych jest następująco: po jednym w każdym rogu wolnej strefy i po jednym za każdym z sędziów.
  • W światowych i oficjalnych zawodach FIVB lekarz i fizjoterapeuta muszą być członkami delegacji oraz wcześniej zatwierdzeni przez FIVB. Jednakże, w seniorskich światowych i oficjalnych zawodach FIVB jeżeli nie są oni uwzględnieni w piątce członków sztabów wpisanej do protokołu zawodów, muszą siedzieć na skraju strefy kontrolowanej i mogą interweniować tylko na wezwanie sędziów, by zająć się nagłym wypadkiem, jakiemu uległ zawodnik. Fizjoterapeuta, jeśli nie jest uprawniony do siedzenia na ławce zespołu, może uczestniczyć w rozgrzewce zespołu, ale tylko do momentu rozpoczęcia rozgrzewki przy siatce.
  • Jeżeli przerwa między 2. i 3. setem została wydłużona, zawodnicy mogą rozgrzewać się także na swoim boisku. 
  • Zawodnicy mogą nosić ochraniacze (ściągacze, stabilizatory). W seniorskich światowych i oficjalnych zawodach FIVB te elementy muszą być w tym samym kolorze, jak część stroju, przy którym są założone.
  • Wymiana zakończona to ciąg zagrań, w wyniku którego przyznany jest punkt. Uwzględnia się też tu punkt przyznany z tytułu kary oraz błąd wykonania zagrywki wynikający z przekroczenia limitu czasu na jej wykonanie.
  • Przed rozpoczęciem meczu zespoły mogą rozgrzewać się wspólnie przy siatce przez 6 minut, o ile miały wcześniej do własnej dyspozycji inne boisko, lub przez 10 minut, jeżeli takiej możliwości nie miały. W światowych i oficjalnych zawodach FIVB zespoły będą miały prawo do 10-minutowej wspólnej rozgrzewki przy siatce.
  • Piłka jest "w boisku", jeżeli w którejkolwiek fazie kontaktu z podłożem dotyka boiska, włączając w to linie ograniczające.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×