El. ME 2015: Półmetek walki o awans na mistrzostwa

Zwycięzcami pierwszego turnieju kwalifikacyjnego zostały reprezentacje: Finlandii, Czech i Chorwacji. Zespoły te są bliżej bezpośredniego awansu na czempionat Starego Kontynentu.

Agata Kołacz

Grupa B:

Pojedynek między gospodarzami a Finami był bardzo zacięty. Początek przebiegał po myśli Portugalczyków, którzy na pierwszej przerwie technicznej wypracowali sobie dwupunktową przewagę i stale ją powiększali. Kolejny set był bardzo podobny, na drugiej przerwie technicznej Portugalia prowadziła 16:10, jednak po chwili zrobiło się 20:21. Tego Finowie już nie zmarnowali i wyrównali stan meczu. W trzeciej partii znów górą byli miejscowi, ale później "wiatr w żagle" złapali podopieczni Tuomasa Sammelvuo. Spotkanie zakończyło się ich zwycięstwem po tie-breaku.

Portugalia - Finlandia 2:3 (25:20, 23:25, 25:23, 15:25, 11:15)

Austriacy są najsłabszym zespołem w swojej grupie. Dzielnie walczyli, dzięki czemu udało im się "urwać" seta reprezentacji Mołdawii. Jednak w trzech pozostałych przewaga wyraźnie leżała po stronie podopiecznych Artura Romascana.

Austria - Mołdawia 1:3 (22:25, 25:21, 14:25, 16:25)

M Drużyna Mecze Pkt Sety
1 Finlandia 3 7 9:5
2 Portugalia 3 7 8:3
3 Mołdawia 3 4 5:7
4 Austria 3 0 2:9

Gospodarzem drugiego turnieju będzie Finlandia. Zmagania odbędą się w dniach 23-25 maja.

Grupa D:

Norwegowie jedynie w trzeciej odsłonie stanowili zagrożenie dla Hiszpanów. Kluczem do ich dobrej gry była zagrywka, a także spora ilość błędów przeciwników (8). W pozostałych setach niespodzianki nie było, Hiszpanie od początku do końca kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. W całym meczu zdobyli o dwadzieścia "oczek" więcej niż Norwegowie.

Norwegia - Hiszpania 1:3 (15:25, 18:25, 25:20, 17:25)

Choć Czesi prowadzili już 2:0, Ukraińcy zebrali resztki sił i rozstrzygnęli końcówkę trzeciego seta na swoją korzyść. Niewiele zabrakło, by doprowadzili do tie-breaka, ale dwie skuteczne akcje wyprowadzili gospodarze. Dzięki temu zakończyli turniej z kompletem zwycięstw za trzy punkty.

Czechy  - Ukraina 3:1 (25:19, 25:21, 22:25, 25:23)

1 Czechy 3 9 9:1
2 Hiszpania 3 6 6:5
3 Ukraina 3 3 5:7
4 Norwegia 3 0 2:9

Kolejny turniej rozegrany zostanie w dniach 22-24 maja w Hiszpanii.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Grupa E:

Rumunia rozpoczęła od mocnego uderzenia. Chorwaci nie mogli znaleźć recepty na dobrze dysponowanych rywali i przegrali premierową odsłonę. W kolejnych wcale nie grało im się łatwiej, bo ekipa znad Morza Czarnego nie odpuszczała. Utrzymywała kontakt punktowy z przeciwnikiem i tylko doświadczenie Chorwatów sprawiło, że końcówki rozstrzygnęli na swoją korzyść.

Rumunia - Chorwacja 1:3 (25:22, 24:26, 20:25, 16:25)

O sporej niespodziance można mówić w kontekście ostatniego meczu w grupie E. Gospodarz rywalizował z ekipą Holandii, która spodziewała się zapewne innego rezultatu. Tymczasem reprezentacja Oranje w starciu z Czarnogórcami wywalczyła zaledwie punkt.

Czarnogóra -Holandia 3:2 (19:25, 25:16, 23:25, 25:23, 15:10)

1 Chorwacja 3 9 9:2
2 Holandia 3 4 5:6
3 Czarnogóra 3 3 6:8
4 Rumunia 3 2 4:8

Chorwaci będą gospodarzami drugiego z turniejów. Odbędzie się on w dniach 23-25 maja.

El. ME 2015: Zwycięstwa faworytów w drugim dniu