MŚ grupa E: Japonia w półfinale. Szybkie zwycięstwa Rosji i Turcji

Bez niespodzianek zakończyły się dwa pierwsze mecze w grupie E. Niepokonane pozostały Rosjanki, które dość szybko rozprawiły się z Serbią. W drugim secie zmiażdżyły przeciwniczki, wygrywając aż do 8. W meczu Turcja - Peru także obyło się bez niespodzianki. Podopieczne Nuriego Bedestenlioglu także po trzysetowym pojedynku zdobyły komplet punktów. Japonia potrzebowała zaledwie trzech setów, w rywalizacji z Koreą Płd., by zapewnić sobie udział w półfinale.

Łukasz Płócienniczak

Japonia wygrała z Koreą Południową 3:0 i tym samym wywalczyła sobie awans do półfinału mundialu. Gospodynie na własnym terenie stanie przed szansą na zdobycie medalu. Japonki narzuciły swój styl gry już na początku spotkania i konsekwentnie dążyły do swojego celu. Najpierw Korea stawiała opór i pierwszy set zakończył się przy stanie 25:22, ale w kolejnych już nie była w stanie przeciwstawić się miejscowym.

Najlepiej punktującą była Yukiko Ebata, która zdobyła 21 punktów, ale Koreanka Kim Yeon-Koung dzielnie dotrzymywała jej tempa. Uzyskała tylko jedno oczko mniej. Gospodynie były lepsze niemal w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Popełniły tylko więcej błędów własnych od przeciwniczek, ale ich przewaga w ataku zniwelowała tą różnicę. Japonki zaserwowały siedem asów serwisowych i postawiły dziewięć skutecznych bloków.

Japonia - Korea Płd. 3:0 (25:22, 25:17, 25:19)

Japonia: Yoshie Takeshita (2), Kaori Inoue (8), Ai Yamamoto (6), Mai Yamaguchi (6), Saori Kimura (17), Yukiko Ebata (21), Yuko Sano (libero) oraz Hitomi Nakamichi, Erika Araki, Akiko Ino.

Korea Płd.: Kim Sa-Nee, Kim Yeon-Koung (20), Han Song-Yi (6), Jung Dae-Young (4), Hwang Youn-Joo (9), Yung Hyo-Jin (6), Nam Jie-Youn (libero) oraz Yim Myung-Ok, Han Yoo-Mi, Kim Se-Young, Lee So-La.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nie mogło być inaczej. Turcja bardzo wyraźnie pokonała ekipę Peru. Już w pierwszym secie dominacja Turczynek była bardzo wyraźna. Podopieczne Nuriego Bedestenlioglu już w pierwszym secie szybko rozprawiły się z przeciwniczkami, wygrały do 15. Później ta przewaga była już nieco mniejsza, ale i tak okazała, do 18 i 20. Peruwianki w drugiej rundzie nie potrafiły wygrać, jak dotąd, żadnego spotkania. Natomiast Turcja ma szanse zająć trzecie miejsce w grupie, a kto wie, przy dobrych rezultatach w innych pojedynkach mogą wejść nawet do czwórki.

Całą grę zwycięskiego zespołu ciągnęła oczywiście Neslihan Darnel. W tym trzysetowym meczu zdobyła 20 punktów. Dla porównania, najlepszymi w ekipie Peru były Karla Ortiz oraz Leyla Chihuan - po 8. Turczynki dominowały szczególnie w ataku, tym elementem zdobyły 20 oczek więcej. Przewagę miały także w bloku i zagrywce, ale popełniały za to więcej błędów niż ich rywalki. Mimo wszystko miały takie różnice, że bez problemu wygrały.

Peru - Turcja 0:3 (15:25, 18:25, 20:25)

Peru: Patricia Soto (3), Jessenia Uceda (4), Yulissa Zamudio (4), Leyla Chihuan (8), Elena Keldibekova (3), Karla Ortiz (8), Vanessa Palacios (libero) oraz Carla Rueda (6).

Turcja: Bahar Toksoy (10), Naz Aydemir (3), Esra Gumus (7), Neriman Ozsoy (12), Eda Erdem (9), Neslihan Darnel (20), Gulden Kayalar (libero) oraz Elif Agca, Gozde Kirdar.

Serbki nie dały rady faworyzowanym przeciwniczkom. O ile w pierwszym secie grały przyzwoicie, o tyle później było już coraz gorzej. W drugim secie przegrały aż do 8, a w ostatnim do 12. Rosja nie wiele straciła sił w tym meczu i dalej jest niepokonaną drużyną, podobnie jak w grupie F Brazylia. To tylko pokazuje, że podopieczne Wladimira Kuziutkina mają ochotę zdobyć medal na tym mundialu.

Zwyciężczynie były lepsze od rywalek w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. W ataku zdobyły o jedenaście oczek więcej od Serbii, w bloku aż 14, trzy dorzuciły w zagrywce, a przeciwniczki podarowały im o osiem punktów więcej popełniając błędy. Stąd tak wysoka przewaga ekipy Rosji. Najlepiej punktującą była oczywiście Jekanterina Gamowa, ale zdobyła tylko 18 punktów. Tylko, ponieważ przyzwyczaiła wszystkich, że zdobywa w trzysetowych meczach ponad 20 oczek. Na podkreślenie zasługuje gra Marii Perepełkiny, która aż sześć razy zatrzymywała rywalki blokiem.

Serbia - Rosja 0:3 (19:25, 8:25, 12:25)

Serbia: Jelena Nikolić (9), Jovana Brakocević (8), Natasa Krsmanović (3), Briżitka Molnar (3), Maja Ognjenović, Milena Rasić (6), Suzana Cebić (libero) oraz Sanja Malagurski (2), Jasna Majstorović, Ana Antonijević, Jovana Vesović, Stefana Veljković.

Rosja: Maria Perepełkina (9), Liubow Szaszkowa (12), Jekaterina Gamowa (18), Ewgenija Starcewa (4), Tatiana Koszeliewa (12), Julia Merkułowa (2), Swietłana Kriuczkowa (libero) oraz Natalia Gonczarowa (2), Lesia Makhno.