Ulga w Tauron Lidze. Wygrana po blisko dwóch miesiącach

Energa MKS Kalisz wygrała w Tauron Lidze po raz pierwszy od 8 grudnia. Drużyna z Wielkopolski pewnie pokonała 3:0 Grupa Azoty Akademię Tarnów, która tonie na dnie tabeli.

Zawodniczki Energa MKS Kalisz Materiały prasowe / Tauron Liga / Zawodniczki Energa MKS Kalisz
W drugim poniedziałkowym meczu w Tauron Lidze zmierzyły się kluby, które w trakcie sezonu rozstały się z trenerem. Nie bez powodu. Grupa Azoty Akademia Tarnów ma problem z utrzymaniem się w elicie. Ostatni zespół w tabeli od sześciu kolejek nie potrafi nawet wygrać seta. Z kolei Energa MKS Kalisz miała kłopot z zapewnieniem sobie miejsca w najlepszej ósemce i przegrywała w sześciu meczach ligowych od 8 grudnia.

Oba zespoły podeszły do meczu z mocnym postanowieniem przełamania się. Pierwsza, konkretna zaliczka została zdobyta przez kaliszanki przy serwisach Karoliny Drużkowskiej. Przyjezdne oddaliły się na 12:9, ale to nie było jeszcze decydujące przyspieszenie. Kluczowa w pierwszym secie okazała się rewelacyjna seria sześciu zdobytych punktów od 19:20 do 25:20. Zanosiło się na wyrównaną końcówkę partii, tymczasem skończyło się tylko na zapowiedziach.

Drużyna z Wielkopolski złapała rytm i punktowała również na początku drugiego seta. Efektem było prowadzenie 6:2, a po kilku minutach nawet 9:3. Problemem Grupa Azoty Akademii Tarnów były karygodne przestoje, przez które energia, włożona w gonitwy za przeciwniczkami, uciekała w próżnię. Energa MKS miała wydarzenia pod kontrolą i ponownie zwyciężyła 25:20.

Skuteczniejsza w ataku i lepsza w bloku drużyna z Kalisza przybliżała się do odniesienia zwycięstwa. Przy serwisach Zuzanny Kuligowskiej odjechała od 5:5 na 10:5. Tarnowianki słyszały ostatni budzik, żeby przebudzić się i po przerwie na żądanie trenera Błażeja Krzyształowicza jeszcze zmieniły wynik na 14:13. W dokończeniu meczu pomogło kaliszankom wprowadzenie Izzy Ashburn oraz Aleksandry Rasińskiej, a także seria błędów gospodyń. Wszystkie sety zakończyły się wynikiem 25:20.

Grupa Azoty Akademia Tarnów - Energa MKS Kalisz 0:3 (20:25, 20:25, 20:25)

Akademia: Chmielewska, Szumera, Molenda, Gawlak, Mościcka, Dżaković, Żurawska (libero) oraz Szczygieł-Głód, Marcyniuk, Zakościelna, Calkins

MKS: Wawrzyniak, Drużkowska, Mlinar, Efimienko-Młotkowska, Fedorek, Bosković, Śliwa (libero) oraz Ashburn, Kuligowska, Rasińska

MVP: Dajana Bosković (MKS)