Faworyt wygrał zgodnie z planem. Norwid nie poddał się bez walki

Zgodnie z oczekiwaniami Jastrzębski Węgiel pokonał w trzech setach ekipę Exact Systems Hemarpol Częstochowa. Goście nie poddali się jednak bez walki i choć wynik na to nie wskazuje, to był to wyrównany mecz.

Łukasz Witczyk
Siatkarze Jastrzębskiego Węgla Materiały prasowe / PlusLiga / Siatkarze Jastrzębskiego Węgla
Zdecydowanym faworytem tego spotkania byli siatkarze Jastrzębskiego Węgla, którzy są liderem PlusLigi. Co prawda Exact Systems Hemarpol Częstochowa sprawił w tym sezonie już kilka niespodzianek, ale trudno było oczekiwać, że urwą punkty w starciu z mistrzem Polski.

Zgodnie z oczekiwaniami jastrzębianie odnieśli zwycięstwo w trzech setach, ale nie przyszło im to łatwo. Pierwsza partia to wyrównana gra punkt za punkt. W pewnym momencie to częstochowianie mieli trzy "oczka" zaliczki (14:11), ale gospodarze zdołali szybko odpowiedzieć i odrobić stratę. W końcówce to oni utrzymali nerwy na wodzy i nie dali szans rywalom. Goście popełniali proste błędy, co drogo ich kosztowało.

Pierwsza partia była dla mistrzów Polski ostrzeżeniem, że ten mecz sam się nie wygra. Druga była tego potwierdzeniem. Początkowo gra toczyła się punkt za punkt, ale Jastrzębski Węgiel szybko uzyskał pięć punktów przewagi (10:5). Jednak po chwili, po zagrywkach Rafała Sobańskiego, było już 11:11.

W końcówce znów gospodarze uciekli rywalom (22:18), ale tym razem Mateusz Borkowski swoimi serwisami siał popłoch w szeregach rywali. I znów Norwid doprowadził do wyrównania (22:22). Ostatnie piłki to jednak pokaz siły jastrzębian, a seta asem serwisowym zakończył Rafał Szymura.

Trzecia odsłona to już dominacja jastrzębian, którzy tym razem nie dali sobie odebrać przewagi. Prowadzili sześcioma punktami (13:7), a ambitni częstochowianie starali się znów odrobić straty. Udało się im to tylko częściowo (19:16). W końcówce gościom zdarzył się nawet błąd ustawienia, przez co znów stracili dystans do faworyta. JW wygrał do .

Jastrzębski Węgiel - Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:0 (25:20, 27:25, 25:19)

Jastrzębski Węgiel: Sedlacek, Huber, Patry, Szymura, Gladyr, Toniutti, Popiwczak (libero) oraz Sclater.

Exact Systems Hemarpol: Sobański, Hain, Dulski, Kogut, Schmidt, Keturakis, Jaskuła (libero) oraz Borkowski, Kowalski, Janus, Espeland.

MVP: Jean Patry (Jastrzębski Węgiel).