Potknięcie nic nie zmieniło. Stal postawiła na swoim

Mogło być 3:0, skończyło się 3:1. PSG Stal Nysa mimo potknięcia w trzecim secie nie zawiodła w starciu z niżej notowanym rywalem, pokonując KGHM Cuprum Lubin za trzy punkty. Zwycięstwo wywindowało zespół z Nysy na siódmą pozycję w tabeli.

Kinga Filipek
siatkarze PSG Stali Nysa Materiały prasowe / Piotr Marchwiński/PlusLiga / Na zdjęciu: siatkarze PSG Stali Nysa
W poprzedniej kolejce Stal Nysa sprawiła sporą niespodziankę, pokonując przed własną publicznością Trefl Gdańsk i to w trzech setach. Cuprum z kolei piąty raz z rzędu musiało uznać wyższość rywali, tym razem ulegając beniaminkowi z Częstochowy.

Nysanie i tym razem nie popisali się gościnnością we własnej hali, bardzo szybko narzucając rywalom swoje warunki gry. Stal świetnie wyglądała w obronie, a czujna praca w bloku dawała im kolejne okazje do zdobywania punktów (7:2). Dobry początek w wykonaniu gospodarzy dodał im pewności w grze, a Cuprum musiało gonić wynik.

Miedziowi z akcji na akcję prezentowali się jednak coraz lepiej, co pozwoliło im zniwelować część strat. Po ataku Jake'a Hanesa Cuprum było nawet o krok od remisu (14:15). Mimo tego Stal nie oddała inicjatywy na boisku, a dwa asy serwisowe Zouheira el Graoui pozwoliły gospodarzom wrócić do kilkupunktowego prowadzenia (19:15). Siatkarze z Nysy korzystny dla siebie wynik dowieźli do samego końca, wygrywając seta po ataku Konrada Jankowskiego.

Początek drugiej odsłony prezentował wyrównaną walkę obu drużyn. Grę punkt za punkt przerwały zagrywki Jakuba Abramowicza. Środkowy bombardował rywali mocnym serwisem, z kolei Wojciech Włodarczyk nie wstrzymywał ręki w ofensywie, wyprowadzając drużynę z Nysy na kilkupunktowe prowadzenie (9:5).

Miedziowi zerwali się do walki i podobnie jak w poprzednim secie zdołali podreperować wynik (13:14). Nie trwało to jednak długo. Stal z rozpędzonym Włodarczykiem na lewym skrzydle bardzo szybko powróciła do kilkupunktowej przewagi. W końcówce nysanie pokazali też siłę bloku i triumfowali 25:19.

Trzeciego seta po stronie Cuprum Lubin rozpoczął Adam Lorenc, zastępując na pozycji atakującego Jake'a Hanesa. Nie zmieniło to jednak diametralnie postawy Miedziowych. Stal w dalszym ciągu wiodła prym na boisku, utrzymując kilkupunktowe prowadzenie (10:7).

Show gospodarzy trwało do stanu 17:12. Wtedy po asie serwisowym El Graoui wydawało się, że Stal pewnie zmierza po zwycięstwo. Nysanie jednak w końcówce stracili koncentrację, zaczęli popełniać błędy, a Cuprum wykorzystało swoje okazje, doprowadzając do remisu po autowym ataku Remigiusza Kapicy (19:19).

Podopieczni Pawła Ruska poszli za ciosem, obejmując prowadzenie w samej końcówce (22:21). W decydujących momentach Miedziowi nie zawodzili w polu serwisowym, a w ofensywie błyszczał Wojciech Ferens. Stal nie była już w stanie odwrócić wyniku, a lubinianie mogli cieszyć się z wygranego seta (25:23).

Podrażnieni gospodarze w kolejnej partii nie mieli litości dla rywali. Stal zamurowała gościom siatkę, popisując się fenomenalną dyspozycją bloku. Do tego w ofensywie nie do zatrzymania był Wojciech Włodarczyk i nysanie prowadzili już 13:7.

Stal takiej przewagi już nie roztrwoniła, a w końcówce jeszcze powiększyły ją zagrywki Remigiusza Kapicy, który zrehabilitował się za błędy z poprzedniej partii (19:10). Dominację w tej partii i zwycięstwo w całym meczu nyskiej drużyny atakiem przypieczętował Zouheir El Graoui.

PSG Stal Nysa - KGHM Cuprum Lubin 3:1 (25:20, 25:19, 23:25, 25:16)

Stal: Kapica, Szczurek, Abramowicz, Jankowski, Włodarczyk, El Graoui, Szymura (libero) oraz Kosiba, Zerba, Gierżot, Zhukouski

Cuprum: Hanes, Kubicki, Pietraszko, Strulak, Kwasowski, Ferens, Masłowski (libero), Granieczny (libero) oraz Lorenc, Lipiński, Berger

MVP: Zouheir El Graoui (PSG Stal Nysa)