Ogromne zmiany. Leon nie mógłby już grać dla Polski

FIVB wprowadza nowe zasady ws. zmiany reprezentacji. Zawodnik, który choć raz wystąpił w seniorskiej kadrze, nie mógłby zmienić barw. Wedle nowego prawa dla Polski nie mógłby grać Wilfredo Leon. Występy przyjmującego nie są jednak zagrożone.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Wilfredo Leon i Norbert Huber w czasie meczu Polska - Niemcy w Lidze Narodów 2023 Materiały prasowe / FIVB / Wilfredo Leon i Norbert Huber w czasie meczu Polska - Niemcy w Lidze Narodów 2023
Dotychczas w siatkówce obowiązywały luźniejsze zasady zmiany sportowego obywatelstwa niż w piłce nożnej. Choć trzeba przyznać, że i tak na tle np. piłki ręcznej i tego, co zdarzyło się z "reprezentacją Kataru" na mistrzostwach świata 2015, były restrykcyjne.

Zmiana obywatelstwa wiązała się bowiem z długoletnim czekaniem, a dodatkowo na boisku mógł występować tylko jeden naturalizowany gracz. Trzeba było odczekać dwuletnią karencję. Mimo to nie odstraszało to niektórych przed zmianą sportowego obywatelstwa. Najliczniejszą z tych grup, byli Kubańczycy, którzy zostali wyrzuceni z kadr narodowych za występy w zagranicznych ligach.

I tak zawodnicy, którzy z reprezentacją Kuby zdobywali medale na światowych imprezach, po kilku latach przerwy mogli wystąpić dla innych krajów. Wilfredo Leon wybrał Polskę, Osmany Juantorena Włochy, a Leal Brazylię. Od teraz jednak zasady się zmieniają.

W myśl nowych zasad zawodnik, który wystąpił choć raz w meczu seniorskiej kadry, nie będzie mógł zmieniać barw. Oznacza to, że tacy zawodnicy jak Leon, Juantorena czy Leal nie mogliby wystąpić w nowej kadrze. Uspokajamy jednak, przepisy będą obejmować tylko nowych zawodników, którzy chcieliby zmienić barwy.

Dla przykładu inna byłaby sytuacja utalentowanego Białorusina, 20-letniego Aliakseja Nasewicza, który w tym roku otrzymał polskie obywatelstwo. Zawodnik Trefla Gdańsk w seniorskiej reprezentacji swojego kraju nie występował, od kilku lat mieszka w Polsce, więc bez przeszkód mógłby zmienić obywatelstwo.

Co ciekawe, nie jest to jedyne utrudnienie. Okres bycia rezydentem kraju został wydłużony z dwóch do trzech lat, by móc w ogóle aplikować o zmianę barw. Dodatkowo zmiana federacji pochodzenia wejdzie w życie dwa lata po podjęciu decyzji przez Komitet Wykonawczy FIVB, co praktycznie wiąże się z dwuletnią karencją.

FIVB zadecydowało również, że i w ligach musi być stosowana zasada "lokalnych zawodników" przy ustalaniu limitów obcokrajowców na libero. Termin "lokalny zawodnik" może być definiowany dowolnie przez każdą krajową federację. Co ciekawe, FIVB zaleca, by restrykcje nie obejmowały zagranicznych libero.

Zalecenia FIVB wejdą w życie 21 września.

Czytaj więcej:
Ranking FIVB: znakomite wieści dla Polski

Czy uważasz, że zmiana przepisów ws. zmiany kadry to dobry ruch FIVB?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×