Liga Narodów: trudna przeprawa polskich siatkarzy z Niemcami

W swoim piątym spotkaniu w Lidze Narodów 2023 reprezentacja Polski pokonała w Rotterdamie kadrę Niemiec po pięciosetowej batalii.

Tomasz Rosiński
siatkarze reprezentacji Polski Newspix / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski
Polacy przystępowali do środowego starcia w roli faworytów i chcieli się zrehabilitować za ostatnią porażkę w LN z Serbią (0:3), zaś wcześniej triumfowali w trzech konfrontacjach (z Francją, Iranem i Bułgarią). Natomiast Niemcy dotychczas nie zachwycali w tych rozgrywkach, gdyż wygrali tylko 1 z 5 spotkań.

Biało-Czerwoni dobrze rozpoczęli rywalizację w Rotterdamie. Przede wszystkim na starcie udanie radził sobie atakujący Bartosz Kurek i to po jego ataku polska drużyna wyszła na prowadzenie 8:5. Niemiecka ekipa nie zamierzała odpuszczać i po serii błędów siatkarzy z Polski na tablicy świetlnej pojawił się remis (17:17). Ostatecznie doszło do ciekawej końcówki, a w niej ciężar gry na swoje barki wziął Wilfredo Leon i podopieczni Nikoli Grbicia triumfowali w inauguracyjnym secie do 21.

Po zmianie stron Polacy chcieli pójść za ciosem i po błędzie Moritza Reicherta wygrywali 4:1. Na środku siatki Grzegorz Łomacz świetnie rozumiał się z Sebastianem Adamczykiem i wydawało się, że kadra Polski zmierza po pewny triumf w drugiej partii (12:17). Wówczas gra Biało-Czerwonych się załamała, gdyż zaczęli oni seryjnie tracić punkty. Niemcy wzmocnili serwis, poprawili się w bloku i ostatecznie odnieśli wiktorię 25:22.

Taki obrót spraw niesamowicie podrażnił zawodników prowadzonych przez trenera Grbicia, którzy błyskawicznie wypracowali siedmiopunktowe prowadzenie w trzeciej części batalii (4:11). W bloku skuteczni byli Kurek i Adamczyk, zaś w ofensywie nieźle radził sobie Bartosz Bednorz. Polska już nie dała się dogonić i zwyciężyła zdecydowanie 25:14.

Tego dnia forma Biało-Czerwonych falowała i tym razem na starcie czwartego seta do głosu doszli niemieccy siatkarze, którzy po efektownym bloku na Bartoszu Kurku prowadzili 10:4. Co prawda przy zagrywce Jakuba Kochanowskiego polski zespół odrobił część strat, ale ostatnie słowo należało do podopiecznych Michała Winiarskiego, których łupem padł czwarty set tego starcia (25:17).

Reprezentacja Polski dobrze weszła w tie-breaka, a znów w polu serwisowym dał o sobie znać Kochanowski, dzięki któremu Orły wygrywały 3:0. Środkowy Asseco Resovii Rzeszów również brylował w ataku i Polacy zmierzali po wiktorię w tym meczu. Obraz gry już nie uległ zmianie i czwarte zwycięstwo Polski w Lidze Narodów 2023 stało się faktem.

W czwartek (22 czerwca 2023 r.) o godzinie 20:00 Biało-Czerwoni zmierzą się z Holandią.