Łódzkie Wiewióry postraszyły triumfatorki Ligi Mistrzyń. Ale... tylko w dwóch setach

Pojawiały się przebłyski dobrej gry, ale na zespół tej klasy to za mało. Siatkarki ŁKS-u Commercecon Łódź przegrały w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzyń z broniącym trofeum VakifBankiem Stambuł 0:3.

Krzysztof Sędzicki
atakuje Zuzanna Górecka PAP / Marian Zubrzycki / Na zdjęciu: atakuje Zuzanna Górecka
Ekipa z Turcji to zespół, który był najlepszy spośród wszystkich tych, które zajęły drugą pozycję w swoich grupach. Łodzianki z kolei awansowały do tego grona z trzeciej lokaty. Niestety, w ostatnim meczu fazy grupowej przed tygodniem straciły środkową Klaudię Alagierską-Szczepaniak, która zerwała więzadła krzyżowe w kolanie i czeka ją kilka miesięcy przerwy.

- Rotowałyśmy środkowymi od początku sezonu, więc ta zmiana nie wpłynęła na nas aż tak bardzo. To sytuacja, która oczywiście nam towarzyszy, ale na mecze to wyrzucamy z głowy. Klaudia jest z nami poza boiskiem, a my na boisku staramy się ją zastąpić jak najlepiej - zapowiadała inna środkowa Łódzkich Wiewiór, Aleksandra Gryka.

Pierwsze piłki środowego meczu w Łódź Sport Arenie im. Józefa Żylińskiego pokazały jednak, że ełkaesiankom trudno będzie nawiązać walkę z utytułowanymi przeciwniczkami. Spora różnica była widoczna przede wszystkim w bloku. Siatkarki trenera Giovanniego Guidettiego doskonale wiedziały, jak zatrzymać największe atuty zespołu z Łodzi.

Nieco przygaszona była Valentina Diouf, a odciążać ją próbowały pozostałe koleżanki na boisku, choć nie było to łatwe. W pewnym momencie pierwszego seta VakifBank prowadził 19:13 i... tu ekipa Alessandro Chiappiniego ruszyła w pogoń. Udało jej się zniwelować stratę do jednego punktu (20:21), lecz finalnie zespół z Turcji wykazał się większym doświadczeniem i wygrał do 22.

Drugi set - tu trzeba przyznać otwarcie - to był istny pogrom. Biało-czerwono-białe popełniały błąd za błędem, a z takimi rywalami to musi srogo kosztować. I kosztowało, bo siatkarki ze Stambułu wygrały 25:12. Rozbudziła się atakująca, której najbardziej obawiano się przed meczem - Paola Egonu. Tylko w drugiej części gry Włoszka zdobyła osiem punktów.

Trzecia partia to znów znakomity początek tureckiego zespołu i gonitwa drużyny z Łodzi. Przyjezdne uciekły na pięć punktów (15:10), ale tym razem dały się złapać na remis po 21. Przygasła wprawdzie Diouf, ale Lana Scuka wraz z Zuzanną Górecką robiły co tylko mogły, by utrzymać ten rezultat, a następnie przechylić go na korzyść ŁKS-u Commercecon.

Nie udało się. VakifBank wygrał na przewagi 26:24 i cały mecz zamknął w trzech setach. Od awansu triumfatorki Ligi Mistrzyń sprzed roku dzielą już tylko dwie wygrane partie w rewanżu zaplanowanym na 1 marca w Stambule.