Obrońca tytułu szybko zmazał plamę po nieudanym starcie

Developres Bella Dolina Rzeszów niespodziewanie przegrał premierową odsłonę w starciu ze Stalą Mielec w ramach Pucharu Polski. W kolejnych setach nie miał jednak sobie równych i ostatecznie zwyciężył 3:1.

Jakub Fordon
siatkarki Developresu Bella Dolina Rzeszów PAP / Tomasz Wiktor / Na zdjęciu: siatkarki Developresu Bella Dolina Rzeszów
Broniący tytułu Developres Bella Dolina był zdecydowanym faworytem ćwierćfinałowego starcia ze Stalą w ramach Pucharu Polski. W końcu siatkarki z Mielec na co dzień nie rozgrywają swoich spotkań w Tauron Lidze, gdzie rzeszowianki co sezon rywalizują o mistrzostwo Polski.

Już starcie w Bydgoszczy pokazało, że Developres w pucharze nie wygrywa tak pewnie jak w lidze. W końcu w Tauron Lidze przegrał tylko jeden pojedynek z liderem - ŁKS-em Commercecon Łódź, który dotychczas nie poniósł żadnej porażki.

Również starcie w Mielcu nie rozpoczęto się dobrze dla przyjezdnych. W połowie pierwszego seta gospodynie prowadziły aż 14:7 po ataku Muchy. Developres złapał jednak wiatr w żagle, wykorzystał słabszy moment rywalek i odrobił stratę. Po skutecznej wideoweryfikacji rzeszowianki były z przodu (20:19). W końcówce to miejscowe musiały bronić piłki setowej, ale zrobiły to skutecznie i doprowadziły do gry na przewagi. W niej nie dały szans wicemistrzyniom Polski i sensacyjnie zwyciężyły na inaugurację.

To zdecydowanie podrażniło rzeszowianki, które tylko przez chwile prowadziły różnicą pięciu punktów w drugiej partii (11:6). Po przerwie Stal zanotowała serię punktową i zniwelowała stratę. Mielczanki w grze utrzymywała Gierszewska, jednak jej zespół zaczął w końcówce popełniać błędy. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowały obrończynie tytułu i wyrównały stan pojedynku.

Kolejna partia była już istną dominacją wicemistrzyń Polski. Dość powiedzieć, że w połowie seta prowadziły one 14:4. Stal robiła co mogła, aby odwrócić jej losy, ale nie miała nic do powiedzenia. Ostatecznie Developres pewnie zwyciężył do 15. Tym samym był już o krok od awansu do półfinału.

Przyjezdne poszły za ciosem i rozpoczęły kolejną odsłonę tego pojedynku od mocnego uderzenia, bowiem po zagraniu Jeleny Blagojević było 4:1. Gdy uruchamiana była Weronika Centka, ta nie myliła się, dzięki czemu Developres utrzymywał bezpieczny dystans czterech "oczek" różnicy. Na nic zdały się przerwy wykorzystane przez szkoleniowca Stali. Rzeszowianki były już nie do zatrzymania i postawiły kropkę nad "i". Tym samym mielczanki po raz pierwszy w tym sezonie doznały porażki. Kto wie, może oba zespoły spotkają się w kolejnych rozgrywkach Tauron Ligi.

Tym samym poznaliśmy już pary półfinałowe, które w pierwszym dniu kwietnia powalczą w Nysie o awans do finału. Ten odbędzie się dzień później. Rywalem Developresu będzie ŁKS, który w tym sezonie pokonał już zespół z Rzeszowa w lidze po tie-breaku.

Stal Mielec - Developres Bella Dolina Rzeszów 1:3 (26:24, 23:25, 15:25, 20:25)

Stal: Kucharska, Bryda, Kubacka, Gierszewska, Mucha, Kulig, Łyduch (libero) oraz Pancewicz (libero)

Developres: Centka, Wenerska, Kalandadze, Jurczyk, Orvosova, Blagojević, Szczygłowska (libero)

MVP: Jelena Blagojević (Developres)