Włosi drugą najlepszą drużyną wszechczasów. Polacy spadli w klasyfikacji

Po 24 latach przerwy Włosi zdobyli mistrzostwo świata. Dzięki temu awansowali na drugie miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów.

Anna Bagińska
Reprezentacja Włoch podczas MŚ 2022 PAP / Łukasz Gągulski / Reprezentacja Włoch podczas MŚ 2022
W tegorocznym finale Mistrzostw Świata reprezentacja Włoch pokonała Polskę 3:1. To pierwszy od 24 lat medal tej imprezy zdobyty przez Azzurrich. W 1998 roku Włosi sięgnęli po złoto, po raz trzeci z rzędu. Potem nastąpił długi okres medalowej posuchy. Dzięki temu wynikowi siatkarze z Półwyspu Apenińskiego wyszli w medalowej klasyfikacji wszechczasów na drugie miejsce.

Polacy po dwóch złotach z rzędu, tym razem musieli zadowolić się srebrnym medalem. To już drugi w historii krążek tej barwy zdobyty przez naszych siatkarzy. Pomimo tego wyniku spadli z trzeciego na czwarte miejsce w klasyfikacji.

Swoją pozycję obroniła Brazylia, która zdobyła pierwszy w historii brązowy medal. Canarinhos w meczu o trzecie miejsce pokonali 3:1 Słowenię.

Niekwestionowanym liderem pozostaje reprezentacja ZSRR. Sześć złotych medali to wynik, którego jeszcze przez kilka lat nikt nie pobije. Następczyni tej ekipy, Rosja, może pochwalić się tylko jednym srebrnym medalem. Nie miała okazji poprawić tego wyniku w tym roku, gdyż została w tym roku wykluczona z rozgrywek.