ME siatkarek: Faworytki grają dalej - echa dnia grupy B

W ostatnim dniu pierwszej fazy Mistrzostw Europy siatkarek, w grupie B Włoszki pokonały Francję 3:1, natomiast Niemcy okazały się lepsze od Turcji i wygrały 3:2. Od wtorku reprezentacje Włoch, Niemiec i Turcji rywalizować będą o półfinał turnieju.

Filip Gracek

Satysfakcja z poziomu gry

W niedzielę jako pierwsze na parkiet wyszły zespoły Francji i Włoch. Trener Włoszek, Massimo Barbolini dokonał zmian w wyjściowej szóstce, dając odpocząć swoim najlepszym zawodniczkom. Mimo to, ciężko było się spodziewać innego wyniku niż zwycięstwo aktualnych mistrzyń Europy. Trójkolorowe zagrały jednak lepiej niż w poprzednich dwóch meczach i podjęły wyrównaną walkę. Francuzki zdołały nawet urwać seta, ostatecznie przegrywając całe spotkanie 1:3. - Zabrakło nam sił, by pokonać Włoszki. Podobnie jak w sobotę, zagrałyśmy dziś dobre spotkanie i z tego można się cieszyć. Czeka nas jednak jeszcze sporo pracy - mówiła po meczu Anna Rybaczewska, kapitan Francji.

Zauważalny postęp

Tę pracę było widać już podczas tego turnieju. Francja zaczęła od beznadziejnego meczu z Turcją, w którym nawet nie podjęła walki. Później w kolejnych dniach było już zdecydowanie lepiej. - Szkoda, że te Mistrzostwa się dla już skończyły, ponieważ z dnia na dzień szło nam coraz lepiej. Dobrze nam się gra przeciwko Włoszkom, ponieważ bardziej się na nie motywujemy, jednak chcielibyśmy w końcu z nimi wygrać - stwierdził Fabrice Vial, szkoleniowiec Trójkolorowych.

Rezerwowe też potrafią

Dość zaskakujący skład na Francję wystawił Massimo Barbolini. W pierwszej szóstce zabrakło bowiem Francesci Piccinini i Taisamary Aguero. Szansę otrzymała natomiast młoda Lucia Bosetti, dla której był to debiut w tak wielkiej imprezie. - Jestem szczęśliwa, że trener dał mi szansę - cieszyła się po spotkaniu. Ku zadowoleniu Barboliniego rezerwowe zdały egzamin. - To nie jest tak, że zlekceważyłem Francuzki. Te zawodniczki potrzebowały po prostu odpoczynku, żeby były gotowe na kolejne mecze. Cieszę się, że mogły pograć dzisiaj trochę rezerwowe, bo w dalszej części turnieju może będę musiał dokonywać roszad - tłumaczył trener Włoszek.

Stracona szansa

W drugim meczu Niemki zmierzyły się z Turcją. Zaczęło się dobrze dla tych pierwszych, bo po 28 minutach heroicznej walki wygrały pierwszego seta 25:23. Później jednak do głosu doszły Turczynki, zwyciężyły w kolejnych dwóch partiach i prowadziły już 2:1. - W takich momentach Niemki nigdy nie odpuszczają - mówiła po meczu Gozde Kirdar, reprezentantka Turcji. I rzeczywiście. Od tego momentu w drużynę Niemiecką wstąpił nowy duch. Udało jej się wyrównać, natomiast w tie-breaku nie miała już sobie równych. - Jestem rozczarowany, bo my w ostatnim secie straciliśmy precyzję i popełniliśmy kilka taktycznych błędów - złościł się po meczu Alessandro Chiappini, trener Turcji.

Brak doświadczenia

Turczynki właściwie przegrały na własne życzenie. W czwartym secie prowadziły nawet trzema punktami. W szeregi zespołu wkradło się jednak rozprężenie i skuteczność w ataku dramatycznie spadła. - Brakuje nam meczów o stawkę. Kilka zawodniczek niemieckich gra we włoskich klubach i to procentuje. A my nie mieliśmy w tym sezonie spotkań o "coś" - żalił się Chiappini.

Wspaniały come back

Niemki po raz kolejny udowodniły, że nie ma dla nich przegranych spotkań. Mimo, że przegrywały 1:2, były w stanie się zmobilizować i doprowadzić do tie-breaku. Tam, niesione świetnym dopingiem wrocławskich kibiców, nie miały sobie równych. - Zespół bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Nie sądziłem, że będziemy w stanie obrócić losy tego spotkania. Trzeba jednak przyznać, że mieliśmy również trochę szczęścia. W krytycznym momencie nie poddaliśmy się i to się opłaciło. W trzecim secie nie graliśmy za dobrze, ale w czwartej części kiedy tylko Turcja popełniła jakiś błąd, wykorzystywaliśmy go z zimą krwią - cieszył się Giovanni Guidetti, trener Niemiec.