Brazylia "spakowała" debiutanta w mistrzostwach świata

Komplet wygranych Brazylii w fazie grupowej mistrzostw świata w siatkówce. W trzecim meczu zwyciężyła 3:0 z Katarem. Rywalizacja nie była całkowicie jednostronna i momentami zanosiło się na małe zaskoczenie.

siatkarze reprezentacji Brazylii Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Brazylii
Brazylia miała w tym sezonie reprezentacyjnym kłopoty i dały one o sobie znać w Lidze Narodów. W mistrzostwach świata wystartowała jednak obiecująco. W wyniszczającym meczu odniosła zwycięstwo 3:2 z Kubą, a następnie w trzech setach rozprawiła się z Japonią. Rywalizacja z Katarem zapowiadała się na najprostszą w grupie, a pewnie i w całym turnieju. Siatkarzy znad Zatoki Perskiej było jak dotąd stać na wygranie jednego seta z Kubą.

Katar miał jeszcze możliwość pozostania w turnieju, ale warunkiem było sprawienie sensacji w starciu z Brazylijczykami. Było to zadanie z gatunku prawie niemożliwych do wykonania. W trwającym mundialu Katar jest jedynym debiutantem. Piąta siła mistrzostw Azji po raz pierwszy miała możliwość zmierzenia się z Canarinhos w turnieju o tak wysokiej randze. Już to było wyróżnieniem.

Pierwsza, jednostronna partia zakończyła się wynikiem 25:13 dla faworyta, ale w drugiej napotkał on na opór pewniejszych na boisku przeciwników. Było 23:23 i w ostatnich akcjach Brazylia musiała zachować zimną krew, żeby nie pozwolić sobie na potknięcie. W tej partii było 25:23 dla zespołu z Ameryki Południowej. Mecz zakończył się po trzech setach, a w ostatnim Brazylia, w coraz mocniej zmienionym składzie, wygrała 26:24.

Brazylia zajęła pierwsze miejsce w grupie B z ośmioma punktami na koncie. Byli lepsi od przeciwników w dziewięciu setach, a przegrali dwa. Katar musi zadowolić się po swoim debiucie rozstrzygnięciem jednej partii.

Brazylia - Katar 3:0 (25:13, 25:23, 26:24)

Brazylia: Kreling, Leal, Lucarelli, Flavio, Saatkamp, Wallace, Hoss (libero) oraz Roque, Santos, Ferreira Souza, Cavalcante

Katar: Stevanović, Vasić, Ribeiro, Ibrahim, Abunabot, Oughlaf, Sulaiman (libero)