Jest złoto i srebro dla Polski w Rio! Rewelacyjny występ kolarzy

Rafał Wilk zdobył złoty medal w rywalizacji kolarzy w indywidualnej jeździe na czas w klasie H4, a srebro u kobiet w tej samej konkurencji w klasie C5 wywalczyła Anna Harkowska.

Patryk Kurkowski
Rafał Wilk to były polski żużlowiec. Dekadę temu podczas ligowego spotkania miał wypadek, po którym stracił władzę w nogach. To uniemożliwiło mu kontynuowanie kariery w tym sporcie. Mimo przeciwności losu nie poddał się i od lat odnosi wielkie sukcesy w kolarstwie ręcznym. Cztery lata temu w Londynie dwukrotnie został mistrzem paraolimpijskim - w jeździe na czas i wyścigu ze startu wspólnego. W Rio de Janeiro obronił pierwszy z tytułów.

42-letni zawodnik znakomicie spisał się w Brazylii. Wilk rozpoczął solidnie i już na pierwszym pomiarze czasu był na prowadzeniu, ale pełnię swoich możliwości zaprezentował w drugiej części dystansu, kiedy to znacząco wyprzedził swoich rywali, w szczególności Austriaka Thomasa Fruhwirtha.

W Rio nie zawiodła też Anna Harkowska, która najwyraźniej upodobała sobie srebro. Polka już po raz czwarty w karierze została wicemistrzynią paraolimpijską. W Londynie 36-letnia zawodniczka była druga w kolarstwie torowym (3000 m na dochodzenie) oraz w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego.

Harkowska ponownie świetnie spisała się w jeździe indywidualnej. Polka pojechała bardzo szybko i zajęła drugą lokatę, wyprzedzając o blisko 12 sekund Amerykankę Samanthę Bosco. Zwyciężyła bezkonkurencyjna Brytyjka Sarah Storey.