Niesłychany splot wydarzeń w Opolu. Zdecydowały ostatnie 2 minuty

Do dużej niespodzianki mogło dojść w Opolu. Miejscowa Gwardia przegrywała z Sandra Spa Pogonią Szczecin już 21:25. Do końca zawodów pozostało tylko 2 minuty. Goście nie mieli prawa tego przegrać, a jednak.

Krzysztof Kempski
zawodnicy Gwardii Opole Materiały prasowe / PGNiG Superliga / Na zdjęciu: zawodnicy Gwardii Opole
Portowcy grali w Opolu o to, by opuścić przedostatnią lokatę w ligowej tabeli. Warunkiem było pokonanie KPR-u Gwardii i to najlepiej za 3 punkty. Wówczas szczecinianie przeskoczyliby Grupę Azoty Unię i zrównali dorobkiem z Torus Wybrzeżem. Sukces dawał Gwardii kontakt z 6. pozycją.

Znakomicie rozpoczął te zawody Adam Malcher. Jego łupem w początkowej fazie padły aż 4 rzuty na 5 prób. Koledzy z przedniej formacji nie potrafili jednak przełożyć tego na liczbę zdobytych bramek. Co jednak powiedzieć o gościach, którzy aż dwukrotnie nie skierowali piłki do pustej bramki przeciwnika. Częściej też notowali straty w sytuacjach nie do końca wymuszonych grą opolan. Ponad przeciętność wybijał się Marek Monczka (5/5 po kwadransie).

Oba zespoły już do końca pierwszej połowy szły łeb w łeb. Zniknął nam z pola widzenia Malcher. Zmienił go między słupkami Jakub Ałaj. Ten drugi nic wielkiego jednak nie wniósł. Za to Monczka nie zwalniał tempa. 7 bramek na 12 gospodarzy do przerwy było jego autorstwa. Po drugiej stronie parkietu 100-procentową skutecznością w ataku rekomendował się Dawid Krysiak. Remis po 30 minutach pozwalał sądzić, że kibiców czekać będą duże emocje.

Szczecinianie po zmianie stron wyglądali dużo gorzej. W 35. minucie przegrywali już 12:15 - najwyżej w tym meczu. Notowali stratę za stratą. Jak się jednak potem okazało, spory przestój zanotowali również miejscowi. Zbyt ostra postawa w obronie skutkowała dwuminutowymi upomnieniami. W krótkim czasie dwa razy ukarany w ten sposób został Jan Klimków.

Ekipa Rafała Kuptela sama była sobie winna temu, że goście pozostawali w grze o pełną pulę. W 49. minucie na 19:18 trafił Paweł Krupa. Pogoń długo nie potrafiła całkowicie zniwelować strat. Jednak za sprawą rzutu Łukasza Gieraka wyszła na +1 (22:21). W ważnym momencie zawiódł Monczka. Kapitalny powrót zanotował Maksym Wiunik. Kiedy tablica świetlna wskazała stan 21:25, wydawało się, że goście rozstrzygnęli te zawody na swoją korzyść. Nic z tego. Krupa mógł rzucić na sekundę przed końcem, ale obronił to Mateusz Lellek.

Dodajmy, że Gwardia kończyła spotkanie aż 2 mniej, ale utrzymała remis. Siódemki lepiej wykonywali miejscowi. Mimo urazu Malcher zatrzymał w ostatniej, decydującej próbie Krupę i to opolanie sięgnęli po 2 "oczka".