Polsko-szwedzka współpraca. Torus Wybrzeże podpisało umowę z Eskilstuna Guif

Torus Wybrzeże Gdańsk podpisało w szwedzkiej Eskilstunie umowę z miejscowym klubem Guif. Przewiduje ona szeroką współpracę, opartą na czterech szczeblach.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Jacek Pauba, Krystian Plech, Damian Wleklak i Kristjan Andresson Materiały prasowe / Materiały prasowe / Torus Wybrzeże Gdańsk / Na zdjęciu: Jacek Pauba, Krystian Plech, Damian Wleklak i Kristjan Andresson
Umowę podpisano przy okazji meczu Eskilstuna Guif ze IFK Skoevde HK, który odbył się w środę. Nowy partner klubu z PGNiG Superligi Mężczyzn walczy o play-offy w swoim kraju i wspólna wymiana doświadczeń ma być ważnym impulsem dla Torus Wybrzeża Gdańsk tym bardziej, że z roku na rok chcemy notować postępy na różnych szczeblach - sportowym, biznesowym, kibicowskim i organizacyjnym.

- Nasz cel i perspektywy są w dalszym ciągu niezmienne. Chcemy być lepszym i bardziej profesjonalnym klubem, dlatego też ta współpraca, pozwoli nam na rozwój w wielu aspektach. Nie chcemy się zamykać na wiedzę i systemy, które funkcjonują w innych krajach i klubach. Jest to szansa dla naszych trenerów, zawodników i juniorów, aby wykorzystać doświadczenie oraz system zarówno szkoleniowy i treningowy. Wpisuje się w to naszą strategię, gdzie chcemy stwarzać warunki naszym zawodnikom do rozwoju i gry na lepszym poziomie. To duża szansa dla naszych trenerów Mariusza Jurkiewicza i Jakuba Bonisławskiego, aby współpracować ze sztabem z Eskilstuna Guif i wspólnie budować swój warsztat pracy - powiedział Jacek Pauba, prezes Torus Wybrzeża.

Współpraca na szczeblu sportowym zakłada organizację współpracy trenerskiej. Trenerzy gdańskiego klubu - Mariusz Jurkiewicz i Jakub Bonisławski - mogą odbywać staże w Eskilstunie. Gdańszczanie chcą też współpracować z utytułowanym sztabem trenerskim Guif, który stanowią Zoran Roganović, były reprezentant Czarnogóry, który prowadzi również kadrę swojego kraju oraz jego asystent Mattias Zachrisson, 128-krotny reprezentant Szwecji, srebrny medalista IO, który przez lata grał w Fuechse Berlin. Kooperacja ośrodków z Polski i Szwecji ma pomóc obu stronom.

ZOBACZ WIDEO: Bardzo dobra forma Milika. "Marsylia wiele lat czekała na świetnego napastnika"

- Mamy wiele podobnych problemów, możemy wspólnie rozwijać się na wielu szczeblach. Nasza drużyna i klub również chciałby walczyć o wyższe cele w szwedzkiej lidze. Dla nas możliwość gry i trenowania z innymi drużynami, możliwość przyjazdu do Gdańska i spędzenie kilku dni na treningach, meczach z Torus Wybrzeżem, da nam więcej niż treningi w naszej hali z tymi samymi sparingpartnerami. Dodatkowo możemy się wymieniać zawodnikami i wspólnie obserwować graczy dla naszych zespołów. Wierzę, że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści zarówno dla nas jak i Wybrzeża - zaznaczył Kristjan Andresson, dyrektor sportowy Eskilstuna Guif.

Umowa pomiędzy klubami zakłada również możliwość wypożyczania na różne okresy zawodników obu klubów oraz mecze sparingowe, które pozwolą zespołom na zobaczenie innego rodzaju piłki ręcznej. Możliwa jest też kooperacja grup młodzieżowych.

- Sportowo Guif Eskilstuna jest klubem, który posiada bardzo fajne warsztaty sportowe i trenerskie, z których mogą korzystać nasi adepci, juniorzy i pierwsza drużyna. Chcemy przyjeżdżać do Eskilstuny z naszymi młodymi zawodnikami i dać im możliwość pracy z zagranicznymi trenerami, według szwedzkiego modelu treningowego, pozwolić zdobyć warsztat, którego nie ma zbyt wiele klubów w Polsce. Chcemy w tym aspekcie być swego rodzaju pionierem i zadbać o naszych zawodników, aby byli lepsi. To tylko wpłynie na ich kariery, otworzy drzwi do gry na wysokim poziomie, który pomoże nie tylko nam, ale przede wszystkim im - stwierdził Damian Wleklak, menedżer Torus Wybrzeża.

Współpraca biznesowa zakłada możliwość stworzenia międzynarodowej platformy dla firm wspierających oba kluby, chcące rozwinąć działalność na Polskę i Szwecję. Kibice obu klubów otrzymają też pulę biletów na mecze w Gdańsku i w Eskilstunie.

Czwartym filarem współpracy ma być kooperacja na polu marketingowym. Wymiana doświadczeń klubów z dwóch stron Morza Bałtyckiego ma pomóc w organizacji promocji i marketingu na najwyższym poziomie.

- Cztery aspekty współpracy pozwolą nam rozwinąć klub i miejmy nadzieję, stwarzając warunki do osiągnięcia lepszych wyników i poprawy organizacji naszego klubu. Doświadczenie między innymi Kristjana Andreassona, który prowadził reprezentację Szwecji czy drużynę Rhein-Neckar Lowen, a obecnie jest dyrektorem klubu Eskilstuna Guif, może przynieść nam wiele korzyści i wiedzy, którą chcemy zdobyć. Dodatkowo dla nas podpatrywanie organizacji pracy klubu, aspektów marketingowych, przygotowania dnia meczowego i zarządzania halą sportową - jest wymierną korzyścią tej współpracy - podkreślił Krystian Plech, Dyrektor Marketingu i Organizacji Torus Wybrzeża.

Eskilstuna Guif to czterokrotny wicemistrz Szwecji (1997, 2001, 2009, 2011). Chociaż klub z środkowej Szwecji ani razu nie był mistrzem swojego kraju, jest to jeden z najbardziej zasłużonych klubów. Guif rozegrał 56 sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii tamtejszej ligi.

Czytaj także:
Czapliński wyjedzie z Polski
Duże wzmocnienie Azotów

Czy tego typu współprace mogą przynieść realne zyski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×