Poznaliśmy pierwszego półfinalistę ME 2022. Nie mogło być inaczej

Duńczycy idą jak burza. W przedostatnim meczu grupowym pokonali osłabionych Holendrów i są pewni miejsca w półfinale ME 2022.

MG
szczypiorności reprezentacji Danii PAP/EPA / Zsolt Szigetvary / Na zdjęciu: szczypiorności reprezentacji Danii
Tylko niepoprawni holenderscy optymiści wierzyli, że Oranje cokolwiek zdziałają. Kadrę dopadła plaga zakażeń koronawirusem, na izolację trafił m.in. lider strzelców ME 2022 Kay Smits i trener Erlingur Richardsson. Żeby uzupełnić obsadę bramki, niedawno stanął w niej asystent selekcjonera Gerrie Eijlers, po czym... znalazł się na kwarantannie i trzeba było ściągnąć z kraju kolejnych golkiperów.

Z zaledwie 12 zawodnikami z pola, bez kilku liderów, Holendrzy byli skazani na porażkę. Zaczęli ambitnie, efektownymi rzutami popisywał się Dani Baijens, ale w końcowym rozrachunku jego bramki nie znaczyły praktycznie nic. Może gdyby udało się wykorzystać kilka kontr, to Duńczycy nie czuliby się tak pewnie. W razie potrzeby ratował ich jednak Niklas Landin, a Mathias Gidsel i Mikkel Hansen karcili Holendrów za zmarnowane okazje. Nic dziwnego, że w takich okolicznościach zdeklasowali rywali do przerwy 21:12.

Druga połowa była bardziej wyrównana, ale Duńczycy nie przemęczali się przesadnie, grali zachowawczo z myślą o półfinale. Oranje, choć umordowali się w ataku, nie pozwolili na znaczne zwiększenie różnicy.

Mistrzowie świata zagrają w półfinale z kimś z grona Hiszpania, Norwegia, Szwecja. O drugie miejsce walczą Islandczycy i Francuzi. Jeśli Trójkolorowi pokonają Duńczyków, to mogą wyrzucić Wyspiarzy ze strefy medalowej.

Dania - Holandia 35:23 (21:12) Najwięcej bramek: dla Danii - Mathias Gidsel 9, Mikkel Hansen, Johan a Plogv Hansen 7; dla Holandii - Dani Baijens 6, Tom Jansen, Ivar Stavast - po 4