Gonitwa Polaków. Mistrzowie Europy znowu na wyciągnięcie ręki

Początek nie zwiastował niczego dobrego, ale koniec końców ostatni sparing szczypiornistów przed ME 2022 wypadł naprawdę korzystnie. I to pomimo porażki z Hiszpanią. Po raz kolejny minimalnej.

Marcin Górczyński
Michał Daszek Materiały prasowe / ZPRP / Grzegorz Trzpil / Na zdjęciu: Michał Daszek
W przedturniejowych sparingach nie chodzi o zwycięstwa, ale wynik 3:10 po 17 minutach - na tydzień przed ME 2022 - wyglądał dość niepokojąco. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie Mateusz Kornecki, który kilka razy uratował kolegom skórę i zatrzymał kontry Hiszpanów. Polacy wyglądali bardzo blado w pierwszym kwadransie, rzucili zaledwie jedną bramkę z akcji.

Zderzenie z mocnym rywalami przeżyli Piotr Jędraszczyk i Ariel Pietrasik, którzy zaczęli mecz w pierwszej siódemce. Ten pierwszy w swoim stylu próbował zakręcić obrońcami, jednak niewiele z tego wynikało, nie brakowało nieporozumień z kolegami. Zamiary rzutowe Pietrasika były dość łatwo rozczytywane przez Hiszpanów, rozgrywający w obronie wyróżnił się głównie ostrym atakiem, po którym sędziowie mogli sprawdzić testowany w trakcie turnieju system VAR. W ataku nie funkcjonowała też prawa strona z Rafałem Przybylskim. W skrócie - nie działało właściwie nic.

Na szczęście fatalne wrażenie z pierwszego kwadransa zatarł Michał Olejniczak. Po ponad rocznym pobycie w Kielcach widać, że stał się rozgrywającym na europejskim poziomie. W swoim stylu brał na siebie odpowiedzialność, szarżował środkiem, szukał dogrania na koła. Po kilku minutach zmusił trenera Jordiego Riberę do wzięcia czasu, prowadzenie Hiszpanów zmalało do trzech bramek.

Hiszpanie jeszcze zdołali odskoczyć tuż po przerwie, ale mecz stał się zdecydowanie bardziej wyrównany, choć szarpany, z niewykorzystanymi szansami. Tym razem jako ratownik musiał występować Adam Morawski. Swoje minuty dostał Melwin Beckman i wyglądał ciut lepiej niż bezpośredni konkurent Pietrasik.

Patryk Rombel w drugiej połowie posłał do gry skład bardziej zbliżony do optymalnego, z Michałem Daszkiem na prawym rozegraniu i Kamilem Syprzakiem na kole. Potencjalnie pierwsza siódemka wypadła naprawdę korzystnie. Chrapkowski i Maciej Gębala nie pozwalali Hiszpanom na tak dużo jak przed przerwą, Olejniczak potwierdził, że bez niego ani rusz, punktowali niezawodni Daszek i Moryto. Im dalej w las, tym Polacy zyskiwali w oczach. Odmłodzona hiszpańska kadra trwoniła prowadzenie, aż na minutę przed końcem było już tylko 26:25.

Remis był na wyciągnięcie ręki. Najpierw okazji nie wykorzystał świetny wcześniej Olejniczak, a po kolejnej paradzie Morawskiego przed nieoczekiwaną szansą stanął Piotr Chrapkowski. Po długim wyrzucie spod własnej bramki znalazł się sam na sam z Rodrigo Corralesem. Niemal równo z syreną golkiper w sobie tylko znany sposób odbił jego rzut. Po raz drugi w ciągu roku - jak podczas MŚ 2021 - mistrzowie Europy dopiero w końcówce uniknęli porażki z Polakami. Biało-Czerwonym znów zabrakło chłodnej głowy z drużyną europejskiej czołówki, ale przed ME 2022 wysłali sygnał, że będą groźni.

Polska - Hiszpania 25:26 (12:15)

Polska: Kornecki, Morawski - Przytuła, Daszek 6, Jędraszczyk, Olejniczak 4, Walczak, Pietrasik, Adamski, Beckman 1, Czuwara, Pilitowski, Syprzak 3, Moryto 7, Krajewski 3, M. Gębala 1, Przybylski, Dawydzik, Chrapkowski

Hiszpania: de Vargas, Corrales, Hernandez - Gurbindo, Pecina 1, Maqueda 7, Fernandez 5, Sole 1, Figueras 2, Canellas, Casado 1, Garcia 1, Gomez 1, Arino, Guardiola 3, Tarrafeta 3, Sanchez, Marquez, Odriozola 1