Falowanie w derbach Pomorza. W Kwidzynie odpalono dynamit na sam koniec

Derby Pomorza pomiędzy MMTS-em Kwidzyn i Torus Wybrzeżem Gdańsk dostarczyły spodziewanych emocji. Goście prowadzili w końcówce meczu różnicą trzech bramek, by ostatecznie MMTS zwyciężył 28:25.

Michał Gałęzewski
gracze MMTS Kwidzyn Materiały prasowe / MMTS Kwidzyń / Na zdjęciu: gracze MMTS Kwidzyn
Derbowe spotkanie było niezwykle istotne dla obu zespołów, które obecnie walczą w dolnej części tabeli. Kwidzynianie w przypadku zwycięstwa mogli powiększyć przewagę nad lokalnym rywalem do pięciu punktów różnicy. Od początku zespół gości nie potrafił sobie poradzić z dobrze postawioną obroną drużyny Zbigniewa Markuszewskiego.

Po tym, jak Miłosza Wałacha pokonał Jakub Szyszko, w 5. minucie MMTS prowadził już 3:0. W zespole z Gdańska dwoił się i troił Piotr Papaj, który rzucał z różnych pozycji - nawet z koła, trzymając Torus Wybrzeże przy życiu. Gdańszczanie dążyli do remisu, jednak grając w przewadze przegrali z kwidzynianami 0:1.

Mecz przez długi czas wyglądał tak, że gdy już wydawało się, że goście dojdą rywala, gospodarze momentalnie dawali od siebie coś więcej. Dobre wejście zaliczył Hubert Kornecki, który w krótkim czasie pokonał Miłosza Wałacha ze skrzydła i z rozegrania. W końcu jednak to ekipa z Gdańska wyszła na prowadzenie. Świetnie w bramce spisywał się Wałach, a w rolę killera wszedł Mateusz Jachlewski. To po jego rzucie ze skrzydła, goście w 25. minucie wyszli na prowadzenie 13:12. Torus Wybrzeże mogło powiększyć tę przewagę, dwa razy jednak Jachlewski nie wykorzystał kontry.

MMTS wyraźnie się zaciął, na co próbował reagować trener Markuszewski i pomimo nieskuteczności gości, wciąż utrzymywała się przewaga Torus Wybrzeża. Dopiero po siedmiu minutach bramkę dla MMTS-u zdobył po efektownej wkrętce Patryk Grzenkowicz. Pierwszą połowę Torus Wybrzeże wygrało 16:14, a wynik ustalił Mateusz Wróbel pięknym rzutem z drugiej linii.

Od początku drugiej połowy wprost murował Bartosz Dudek i bardzo szybko MMTS doprowadził do remisu. Mecz zaczął się od nowa, a goście, którzy w ciągu pierwszych siedmiu minut zdobyli tylko jedną bramkę musieli wrócić do skutecznej gry. Goście nie torpedowali bramki Dudka, jednak udało im się uszczelnić obronę i gdy bramkę z koła zdobył Damian Woźniak, na kwadrans przed końcem wyszli na najwyższe w tym spotkaniu, trzybramkowe prowadzenie.

Gospodarze bardzo szybko zmniejszyli straty do jednej bramki, nie pozwalając ekipie z Gdańska na spokój w końcówce. Doskonale spisywał się Dudek i na 9 minut przed końcem, gdy trzecią bramkę w meczu zdobył Hubert Kornecki, ponownie był remis - tym razem 22:22.

Obie ekipy popełniały olbrzymią liczbę błędów w ataku - szczególnie bolesne było to dla gdańszczan i gdy trafił Arkadiusz Ossowski to MMTS wyszedł na prowadzenie - pierwszy raz od pierwszej połowy. Bohaterem gospodarzy był Kornecki, który do trzech bramek z rzędu dołożył dobrą interwencję w obronie. Gdy były zawodnik Wybrzeża rzucił bramkę na 26:23, na 3,5 minuty przed końcem Mariusz Jurkiewicz poprosił o czas.

Trener Torus Wybrzeża zdecydował się wstawić siódmego zawodnika do ataku, ale goście zgubili piłkę, a do tego 27. bramkę dla swojej drużyny rzucił Alan Guziewicz. Odrobienie czterech trafień w dwie minuty wydawało się zadaniem nie do wykonania. Goście dwa razy w ciągu kilkudziesięciu sekund pokonali Dudka, ale popełnili kolejny błąd w ataku.

MMTS Kwidzyn - Torus Wybrzeże Gdańsk 28:25 (14:16)

MMTS: Dudek, Szczecina - Kornecki 6, Szyszko 4, Grzenkowicz 4, Ossowski 3, Kutyła 3, Zieniewicz 2, Landzwojczak 2, Guziewicz 2, Krieger 1, oraz Peret, Orzechowski, Jankowski.