Piłka ręczna. Mistrzostwa Europy 2020. Grupowi rywale Biało-Czerwonych rozbici. Porażka Szwedów z Portugalią

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JOHAN NILSSON / Na zdjęciu: Alfredo Quintana, reprezentant Portugalii
PAP/EPA / JOHAN NILSSON / Na zdjęciu: Alfredo Quintana, reprezentant Portugalii

Reprezentacja Portugalii pokonała Szwedów 35:25 w 1. kolejce grupy II mistrzostw Europy w piłce ręcznej. Gracze Trzech Koron mimo gry przed własną publicznością, zwłaszcza w ostatnim kwadransie, zagrali bardzo słabo.

Na pierwszą bramkę Szwedzi musieli czekać niemal pięć minut. Wcześniej w pewnych wydawałoby się sytuacjach ich rzuty bronił Alfredo Quintana między słupkami. Jego koledzy mieli jednak swoje problemy w ataku i przez to nie zdołali zbudować sobie przewagi. Reprezentacja Portugalii znakomicie wykorzystała grę w przewadze, rzucając dwa razy do pustej bramki rywali. Był to początek budowania sobie niewielkiego zapasu bramkowego.

Gracze z Półwyspu Iberyjskiego dwa razy kończyli ataki po efektownych wrzutkach nad pole bramkowe. Ze środka rozegrania rzutem z dystansu skutecznie raził Joao Ferraz. Za to przeciwnicy często grali ze swoim potężnym obrotowym Andreasem Nilssonem. Kończyło się zwykle karnym, a czasem jeszcze wykluczeniem dla obrońcy. W ekipie Trzech Koron przez pierwsze trzydzieści minut kiepsko spisywali się obaj golkiperzy. Dopiero w samej końcówce pierwsze obrony zanotował Andreas Palicka. Wcześniej niewiele lepiej grał Mikael Appelgren.

Przewaga, nie gwarantująca jeszcze wygranej, ciągle była po stronie podopiecznych Paulo Pereiry. W reprezentacji Szwecji wspomniany już obrotowy Nilsson włączył się z celnymi rzutami. Inni z jego drużyny zbyt często nie radzili sobie z wysoko wysuniętą portugalską defensywą. W 43. minucie przewaga sięgnęła siedmiu trafień. Portugalczycy byli bardzo skuteczni w swoich atakach.

Wypracowana przewaga w ostatnich minutach jeszcze wzrosła. Szwedzcy kibice byli wyraźnie zaskoczeni i sfrustrowani takim obrotem sprawy. Ich pupile zupełnie przestali trafiać, robiąc przy tym bohaterów z obu bramkarzy rywali. Nie dziwi więc, że wspomniany na początku Quintana odebrał po zakończeniu spotkania nagrodę dla MVP.