PGNiG Superliga: thriller w Mielcu. Zagłębie wygrało mecz wagi ciężkiej

Walka o utrzymanie w Superlidze rozgorzała na całego. W meczu bardzo istotnym dla układu tabeli Zagłębie Lubin pokonało Stal Mielec 27:26. Na parkiecie aż wrzało od emocji.

Marcin Górczyński
Jarosław Hipner i zawodnicy Zagłębia WP SportoweFakty / Kuba Hajduk / Na zdjęciu: Jarosław Hipner i zawodnicy Zagłębia
Trzy punkty w tym spotkaniu ważyły naprawdę dużo, bo zarówno Zagłębie, jak i Stal znajdowały się w gronie zespołów najbardziej zagrożonych spadkiem. Tuż przed pierwszym gwizdkiem stawka jeszcze poszła w górę - Pogoń Szczecin pokonała Energę MKS Kalisz, co oznaczało, że Portowcy wykonali skok w tabeli.

Na parkiecie wrzało, tylko przed przerwą sędziowie rozdali 12 minut kar. Obie drużyny zdawały sobie sprawę, że to nie czas na półśrodki, wynik z Mielca mógł zdecydować o ich przyszłości w Superlidze.

ZOBACZ: Wielki dzień MMTS-u

Stal korzystała z Piotra Krępy, swojego bodaj najmocniejszego ogniwa w ostatnich miesiącach. Odważnie przedzierał się Tomasz Mochocki - nawet jeśli nie kończył akcji golem, to walczył o karnego. Obudził się Matej Sarajlić, Paweł Wilk z zimną krwią egzekwował karne. Gospodarzom przydarzały się jednak niezrozumiałe pomyłki w rozegraniu, które psuły obraz całości.

Miedziowi zachowywali czujność, Paweł Dudkowski karcił za błędy. Prawy rozgrywający mógł się zresztą podobać, dużo widział na parkiecie. W duecie z Jakubem Moryniem napędzali grę Zagłębia w ataku.

Prowadzenie przechodziło z rak do rąk, dopiero pod koniec połowy Stal wypracowała pierwszą istotną różnicę (15:13). Bartosz Kowalczyk najpierw przejął piłkę, a potem pognał z nią w kierunku Jakuba Skrzyniarza. Było jasne, że na tym się na skończy.

Spotkanie miało olbrzymi ładunek emocjonalny, a nerwowość bardziej udzieliła się mielczanom. Po powrocie z szatni zupełnie zacięli się w ataku, nie potrafili znaleźć sposobu na jakąkolwiek poprawę. Zagłębie wzmocniło obronę, nie przeszkodziła mu nawet czerwona kartka z gradacji kar dla Tomasza Pietruszko. Krystian Bondzior i Marcel Sroczyk zrobili Stali wiele krzywdy, chociaż to bardziej gospodarze rzucali sobie kłody pod nogi.

Pudła, błędy techniczne i na tablicy było 21:25. Nie szło zupełnie nic, zawodził jeden z dotychczasowych liderów Piotr Rutkowski, a czas uciekał. Kolegów próbował poderwać tylko świetnie dysponowany zmiennik Goran Andjelić. Na najważniejsze minuty dres zdjął grający trener Zagłębia Bartłomiej Jaszkę, jakby chciał przypilnować wyniku.

Temperatura rosła, wręcz kipiało w Mielcu. Nie istniały stracone piłki - w jednej ze stykowych sytuacji kontuzji stawu skokowego doznał Bondzior, próbujący dobić swój rzut. Posypały się wykluczenia, tuż przed końcem dwóch zawodników usiadło na ławce.

Stal mozolnie odrabiały straty i dwie minuty przed końcem obrońca Wiktor Jędrzejewski wykorzystał kontrę (26:26). Wydawało się, że miejscowi pójdą za ciosem, tymczasem zakotłowało się w środku pola, sędziowie wykluczyli Huberta Skucińskiego oraz bohatera sprzed chwili, Jędrzejewskiego. W podwójnym osłabieniu Stal nie odpowiedziała na gola Dawida Dawydzika.

Nie obyło się bez kontrowersji, sędziowie w ostatniej akcji nie zatrzymali czasu, o co wiele pretensje mieli miejscowi.

ZOBACZ: Fatum nad Górnikiem