Challenge Cup: Pogoń dopełniła formalności. Awans szczecinianek w dobrym stylu

SPR Pogoń z drugim zwycięstwem w 1/8 finału Pucharu Challenge Cup. W rewanżu szczecinianki ograły Alavarium/Love Tiles 32:25. Tym samym zameldowały się już w ćwierćfinale europejskich rozgrywek.

Krzysztof Kempski
drużyna SPR-u Pogoni Szczecin WP SportoweFakty / Oskar Błaszkowski / Na zdjęciu: drużyna SPR-u Pogoni Szczecin
W pierwszym meczu najskuteczniejszą zawodniczką była Agata Cebula. Środkowa rozgrywająca SPR Pogoni aż 6-krotnie podchodziła do wykonywania rzutów karnych i za każdym razem umieszczała piłkę w siatce. Mecz zakończyła z dwucyfrowym wynikiem, co było jej najlepszym osiągnięciem w bieżącym sezonie. Po drugiej stronie parkietu prym wiodła Ana Carolina Silva, także grająca na rozegraniu. W rewanżu ta druga wyrównała wynik Polki.

Portugalki, nie mogąc sobie poradzić z szybkimi atakami szczecinianek, dopuszczały się fauli, które sędzie z Serbii zaliczały jako niezgodne z przepisami gry w piłkę ręczną. Ponownie miały także ogromny problem z rozciągnięciem obrony polskiego zespołu. A jeśli już jakimś cudem się to udało, na posterunku była Monika Pruenster. Już po kwadransie zawodów granatowo-bordowe miały niezłą zaliczkę (7:3). Nic dziwnego, że nie starały się przesadnie forsować tempa. Taki cel miały za to gospodynie. Choć pośpiech w tamtym czasie wcale nie był wskazany.

Trener Neven Hrupec ze spokojem obserwował boiskowe wydarzenia, ale nieudany przerzut bramkarki na kontrę nie umknął jego uwadze. Tymczasem, Carlos Neiva często rotował składem. W pewnym momencie wymienił wszystkie rozgrywające, ale udane akcje jego drużyny można było policzyć na palcach jednej ręki. Zmiana nastąpiła w 27. minucie, kiedy to brzydkiego faulu dopuściła się Karolina Kochaniak. Próbowała powstrzymać kontrę, ale popchnęła będącą już w powietrzu skrzydłową. Krótka narada i tylko dwie minuty kary. Alavarium, ku uciesze swoich kibiców, złapał w tym czasie kontakt bramkowy (12:11).

Po zmianie stron obrona Iberyjek była już zgoła odmienna. Ich trener nakazał grę z jedną wysuniętą zawodniczką. Takie zadanie otrzymała Mariana Azevedo. Nie było jednak z tego wielkich efektów. Ale za to Pogoń zbyt często narażała się na rzuty karne, a te akurat Silvie wychodziły już całkiem nieźle. Ekipa z Grodu Gryfa przejęła kontrolę nad przebiegiem spotkania. W 42. minucie zawodów efektowne trafienie zaliczyła Daria Zawistowska. Nikt się nie spodziewał, że mając obok siebie aż dwie rywalki, zdoła się obrócić i oddać rzut. Piłka od poprzeczki zatrzepotała w siatce.

Wysokie prowadzenie, mimo wszystko, trochę usypiało szczecinianki. Po dobrym fragmencie przychodził ten gorszy, wracały stare błędy. Na 11 minut przed końcem przewaga zawodniczek Hrupca zmalała do trzech trafień (24:21). Trzeba też przyznać, że chorwacki szkoleniowiec niepotrzebnie podejmował ryzyko zdejmując bramkarki. A Portugalki akurat z dalszej odległości się nie myliły. Meczu nie dokończyła Jelena Agbaba, która z gradacji kar opuściła parkiet z czerwoną kartką. Niemniej, siła argumentów pozostała po stronie polskiego zespołu, który dość pewnie zameldował się w ćwierćfinale Challenge Cup.