Szwajcaria: o awansie zadecyduje piąty mecz. Michał Szyba niepewny gry w finale

W czwartym spotkaniu półfinału ligi szwajcarskiej, zespół Kadetten Schaffhausen przegrał 27:28 z Pfadi Winterthur i musi wstrzymać się ze świętowaniem awansu. O mistrzostwo kraju będzie walczyła ekipa, która zwycięży w piątym starciu.

Bartosz Grzelak
Michał Szyba (z piłką) WP SportoweFakty / Szymon Łabiński / Na zdjęciu: Michał Szyba (z piłką)
Po dwóch zwycięskich spotkaniach wydawało się, że to Kadetten Schaffhausen jest bliżej obrony mistrzowskiego tytułu. Nic z tych rzeczy. Zamiast postawić kropkę nad "i", czyli po raz trzeci zatriumfować, Kadeci w następnym meczu przegrali wyraźnie 25:29. W czwartej odsłonie zmagań drużyna Pfadi Winterthur poczuła krew i po zaciętym pojedynku wygrała 28:27 w BBC Arena. Michał Szyba, powracający dopiero co po kontuzji, znów grał niewiele. Zdołał jedynie oddać niecelny rzut na bramkę Matiasa Schulza.

Na początku przebieg rywalizacji wskazywał na gospodarzy, którzy objęli prowadzenie 5:2 po trafieniu Luki Marosa. Jednak w pierwszej połowie inicjatywa była po stronie gości z Winterthur, dla których bramki rzucał Kevin Jud, najskuteczniejszy szczypiornista na placu gry. W dodatku kilka błędów technicznych Gabora Csaszara przyczyniło się do zamiany wyniku na korzyść rywali (6:7).

Niemniej doświadczony rozgrywający szybko się pozbierał i przed przerwą zminimalizował straty swojej drużyny (13:16). Przez większość potyczki Csaszar spisywał się bardzo dobrze, swoją postawą pozwalał wierzyć Kadetom w korzystny rezultat. W 43. minucie w końcu wyrównał stan batalii (21:21).

Najjaśniejszą postacią na parkiecie obok Węgra był Ivan Stevanović, który swoimi interwencjami trzymał mecz "na styku". Na minutę przed końcem wynik wyrównał Gharehlou Norouzinezhad, zastępujący Michała Szybę na prawym rozegraniu (27:27).

Ostatnia akcja zawodów należała jednak do ekipy Pfadi, dla której zwycięskie trafienie rzucił Roman Sidorowicz (28:27). W rywalizacji do trzech wygranych jest remis, więc o uczestnictwie w finale zadecyduje piąte spotkanie w Winterthur.