ME 2018: strata lidera i bolesna porażka Macedończyków. Hiszpanie znokautowali rywali

Macedończycy i Hiszpanie zainaugurowali swoje występy w fazie zasadniczej mistrzostw Europy. Szczypiorniści z Bałkanów stanowili jednak tylko tło dla rozpędzonych rywali i ostatecznie przegrali jedenastoma trafieniami - 20:31.

Aneta Szypnicka-Staniec
Gedeon Guardiola Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Na zdjęciu: Gedeon Guardiola
Macedończycy wygrali dotychczas ze Słoweńcami, Czarnogórcami oraz zremisowali z Niemcami i po fazie grupowej wielu kibiców obstawiło ich w roli czarnych koni turnieju. Już na początku rundy zasadniczej czekał ich jednak prawdziwy test - spotkanie z Hiszpanami. Pięć spotkań i pięć porażek - taki był bilans szczypiornistów z Bałkanów w pojedynkach z zawodnikami z Półwyspu Iberyjskiego. Podopieczni Raula Gonzaleza nie poprawili statystyk. W starciu z La Rioja nie mieli żadnych szans i nie dość, że na boisku byli bezradni, to jeszcze stracili swojego lidera - kontuzji doznał bowiem Kirył Łazarow.

Zacznijmy jednak od początku. Hiszpanie rzucili się do ataku już od pierwszych minut meczu. Macedończycy błądzili po boisku jak dzieci we mgle, a ich rywale błyskawicznie zdobywali kolejne bramki. Przewaga rosła w zastraszającym tempie, a gracze z Bałkanów nie mieli żadnego pomysłu na zminimalizowanie strat. Pierwsze trafienie z ataku pozycyjnego zdobyli dopiero w... 15 minucie.

Dla Hiszpanów błędy przeciwników były jak woda na młyn. Rozkręcali się z minuty na minutę i nie mieli dla Macedończyków litości. Spotkanie było jednostronne, o czym doskonale świadczą statystyki - gracze Gonzaleza po trzydziestu minutach gry mieli zaledwie nieco ponad dwadzieścia procent skuteczności w ataku. Ich ofensywa nie istniała. Ogromny w tym udział miał Gonzalo Perez de Vargas, który rozgrywał fenomenalne zawody - po dwóch kwadransach bronił na poziomie 62. proc. i dosłownie zamurował przestrzeń między słupkami. Macedończycy do tego musieli radzić sobie bez swojego motoru napędowego - Łazarowa. Zawodnik w pierwszej połowie doznał kontuzji i resztę pojedynku obejrzał siedząc na ławce z udem obłożonym lodem.

Do szatni Hiszpanie zeszli prowadząc dziewięcioma trafieniami. Obraz gry w drugiej części meczu nieco uległ zmianie - wreszcie pojedynek zrobił się bardziej zacięty. Szczypiorniści La Rioja mogli sobie jednak pozwolić na prowadzenie wyrównanego spotkania - wcześniej wypracowana przewaga dawała im ogromny komfort.

Reprezentanci Hiszpanii spokojnie kontrolowali wynik, chociaż nie byli już tak skuteczni jak w pierwszych dwóch kwadransach. Poziomowi Pereze de Vargasa dorównywał bowiem Nikola Mitrewski. Jego obrony sprawiły, że rozmiar porażki Macedończyków nie był gigantyczny. Skończyło się nokautem, ale gdyby nie 32-letni, nie byłoby czego zbierać.