El. ME 2018. Człowiek ściana w szwedzkiej bramce. Skandalista pomógł Czarnogórcom

Mikael Appelgren rozegrał kapitalny mecz przeciwko Rosji w eliminacjach mistrzostw Europy 2018. Szwedzi pokonali szczypiornistów ze wschodu 28:21. W drugim spotkaniu grupy 6 Vuko Borozan uratował Czarnogórcom remis ze Słowacją (27:27).

Marcin Górczyński
Mikael Appelgen Getty Images / Na zdjęciu: Mikael Appelgen

Timur Dibirow, Dmitrij Żytnikow, kontuzjowany Pawieł Atman. To tylko niektóre z nazwisk, których zabrakło na liście powołanych przez Dmitrija Torgowanowa. Selekcjoner zaskoczył i odstawił najbardziej doświadczonych graczy. Następców na razie nie widać. Szwedzi dominowali przez cały mecz.

Rosjanom nie wychodziło prawie nic. Męczyli się w rozegraniu, nie trafiali z dogodnych pozycji, pierwszą bramkę rzucili dopiero w 11 minucie. Jakby Sborna miała mało własnych problemów, to jeszcze między słupkami Szwedów szalał Mikael Appelgren.

Reprezentacja Trzech Koron wykorzystywała też słabości Rosjan w obronie. Jim Gottfridsson i jego partnerzy z drugiej linii mnóstwo akcji rozciągali do prawego narożnika, gdzie na okazje czekał Niclas Ekberg. Podobać mógł się Mattias Zachrisson. Nominalny skrzydłowy odnalazł się na na prawym rozegraniu i zaskakiwał przeciwników odważnymi wejściami w linię obrony.

Szwedzi przed przerwą prowadzili 17:10 i, zważając na dyspozycję Rosjan, nie groziło im wielkie niebezpieczeństwo w kolejnych minutach. Zgodnie z przewidywaniami, o drugiej połowie można napisać właściwie tylko, że się odbyła. Kibiców z letargu wybudzały tylko interwencje Appelgrena i rzuty Gottfridssona. Trzy Korony jedną nogą są już na chorwackich parkietach.

Do samego końca ważyły się losy zwycięstwa w meczu Słowaków z Czarnogórcami. Drużyna z Bałkanów goniła wynik po fatalnej pierwszej połowie, w której dała się rozegrać Tomasowi Urbanowi. Zawodnik niemieckiego ThSV Eisenach seryjnie pokonywał Rade Mijatovicia.

Słowacy byli bardzo blisko zwycięstwa (15:10), ale po syrenie mogli się cieszyć, że w ogóle wywalczyli jeden punkt. Czarnogórcy wyszli na drugą połową z wiarą w sukces, wyrównali w 59 minucie za sprawą Vuko Borozanz, a ten sam gracz po chwili dał prowadzenie 27:26. Jeszcze kilka dni temu wydawało się to nierealne. Bynajmniej nie z powodu umiejętności rozgrywającego Vardaru.

Borozan zrezygnował bowiem z występów w kadrze i według nieoficjalnych wieści rozważał przyjęcie katarskiego obywatelstwa. Koniec końców zagrał w rodzimych barwach, jednak nie poprowadził kolegów do sukcesu. Tuż przed końcem Marko Lasica dostał czerwoną kartkę i Urban wyrównał z karnego.

El. ME 2018, grupa 6:

Rosja - Szwecja 21:28 (10:17)
Najwięcej bramek: dla Rosji - Aleksander Dereven 5, Dmitrij Kisielew 4, Gleb Kałarasz, Siergiej Szelmienko - po 3; dla Szwedów - Niclas Ekberg 8, Jim Gottfridsson 6, Mattias Zachrisson 5

Słowacja - Czarnogóra 27:27 (15:11) Najwięcej bramek: dla Słowacji - Tomas Urban 9, Patrik Hruscak 5, Lubomir Duris 4; dla Czarnogóry - Vuko Borozan 11, Vasko Sevaljević 6