PGE Stal - Pogoń: Lipka zatrzymał Pogoń, Stal jeszcze żyje

PGE Stal Mielec pokonała Pogoń Szczecin 29:21 (13:13) w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego PGNiG Superligi Mężczyzn. Bohaterami podkarpackiej drużyny zostali Krzysztof Lipka, Łukasz Janyst i Aleksander Kirilenko.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Wspomniane trio rozegrało w sobotę doskonałe zawody. Najstarszy w zespole Lipka bronił niczym za najlepszych lat, filigranowy Kirilenko zaskakiwał rzutami z drugiej linii, a Janyst nie mylił się na linii szóstego metra. Po kilku przyzwoitych, ale przegranych spotkaniach, PGE Stal wreszcie zapunktowała.

Początek meczu należał jednak do przyjezdnych. Wracający na ławkę trenerską Pogoni duet trenerski Rafał Biały - Sławomir Fogtman (Antoni Parecki pojechał wraz z kadrą kobiet na Węgry na mecz el. do ME 2016) zabrał na Podkarpacie niemal najsilniejszy skład, w którym brakowało jedynie Pawła Krupy. W 8. minucie szczeciński zespół prowadził 5:2 i trzybramkową przewagę utrzymywał przez kolejne sześć minut (7:4).

Wówczas jednak swój koncert rozpoczął Lipka. Doświadczony golkiper najpierw obronił rzut karny wykonywany przez Michala Brunę, a chwilę później zanotował kolejne interwencje. Stal zaczęła gonić wynik i w 24. minucie wyszła na prowadzenie 10:9. Obronę gości raz po raz "rozmontowywał" Kirilenko, a trafienia ze skrzydła i w kontrataku notował Janyst.

Mielecka drużyna solidniejszą przewagę wypracowała sobie jednak dopiero po przerwie. Do szatni obie ekipy zeszły jeszcze przy remisie 13:13, lecz premierowy kwadrans drugiej części meczu przebiegł pod dyktando gospodarzy. Pogoń zdobyła w tym czasie zaledwie dwie bramki, Stal natomiast trafiała regularnie i w 46. minucie było już 24:15.

Tak dużej straty goście nie byli już w stanie odrobić, mimo że w końcówce rzucili się do pogoni. Stal bez większych problemów dowiozła jednak wygraną do końca i tym samym ożywiła nieco nadzieje kibiców na utrzymanie w rozgrywkach ligowych. Do tego jednak bardzo daleka droga - plasująca się pozycję wyżej Pogoń ma bowiem jeszcze aż siedem punktów przewagi nad mieleckim zespołem.

PGE Stal Mielec - Pogoń Szczecin 29:21 (13:13)

PGE Stal: Lipka, Łukawski - Janyst 11 (6/6), Kirilenko 7, Dementiew 5, Davidović 3, Krępa 2, Krygowski 1, M. Gasin, P. Gasin, Kłoda, Wypych.