Korzystny bilans Polaków ze Szwedami. W ostatniej dekadzie nie przegraliśmy z nimi poza Skandynawią!

Michał Gałęzewski
Czy tym razem polscy kibice i zawodnicy będą się cieszyć po meczu ze Szwecją? Czy tym razem polscy kibice i zawodnicy będą się cieszyć po meczu ze Szwecją?
Ze Szwedami mierzyliśmy się podczas trzech ostatnich mistrzostw Europy. Do niezapomnianego pojedynku doszło w 2012 roku. Wówczas do przerwy podopiecznym Bogdana Wenty kompletnie nic nie wychodziło i w konsekwencji schodziliśmy na nią przy wyniku 9:20. Później jednak odrobiliśmy jedenaście bramek i mecz zakończył się rezultatem 29:29! Osiem bramek dla naszej ekipy rzucił wówczas Bartłomiej Jaszka. Ostatecznie mistrzostwa zakończyliśmy na dziewiątym miejscu. Szwecja była dwunasta.

Pozostałe dwa mecze z reprezentacją Trzech Koron na mistrzostwach Europy rozstrzygaliśmy na naszą korzyść. W 2010 roku trafiliśmy na Szwedów w fazie grupowej i wygraliśmy 27:24. Ostatecznie biało-czerwoni wygrali grupę, a mistrzostwa zakończyli na czwartym miejscu. Szwecja była zaledwie piętnasta. Optymizmem może natomiast nastrajać ostatni mecz pomiędzy naszymi zespołami. 21 stycznia 2014 roku wygraliśmy ze Szwecją aż 35:25, a na pięć minut przed końcem mieliśmy aż czternastobramkową przewagę! Wówczas po sześć bramek dla obu ekip rzucili Krzysztof Lijewski i Kim Ekdahl Du Rietz.

Co warte podkreślenia, wszystkie trzy zwycięstwa nad naszą reprezentacją Szwedzi odnieśli w swoim kraju. Bilans spotkań na neutralnym terenie jest już zdecydowanie lepszy dla biało-czerwonych. Miejmy nadzieję, że ta tendencja potwierdzi się również podczas 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze.