MŚ 2013 - Grupa A: Premierowe zwycięstwo Konga

Drużyna narodowa Konga po zaciętym pojedynku pokonała Dominikanę w spotkaniu dwóch najniżej sklasyfikowanych zespołów grupy A. Najlepsza okazała się Francją, która ograła Koreę.

Sławomir Bromboszcz

Początek spotkania należał do szczypiornistek z Dominikany, które objęły prowadzenie 5:3. Później jednak inicjatywę przyjęły zawodniczki z Konga, które doprowadziły do remisu, a następnie zdołały wypracować przed zejściem do szatni dwubramkową zaliczkę 15:13. Po zmianie stron szczypiornistki z Afryki utrzymywały skromne prowadzenie. W końcówce spotkania przy wyniku 23:19, w pościg rzuciły się zawodniczki z Dominikany, jednak nie zdołały wydrzeć rywalom zwycięstwa 23:22.

W grupie A tryumfowała Francja. W piątek Trójkolorowe zmierzyły się z Koreą Południową. Zwycięstwo nie przyszło łatwo szczypiornistkom znad Sekwany. W pierwszej połowie gra toczyła się bramka za bramkę, zespoły zeszły do szatni przy stanie 11:10. Po zmianie stron ton rywalizacji zaczęły nadać Koreanki, które w 45 minucie prowadziły 17:14. Końcówkę spotkania jednak po mistrzowsku rozegrały Francuski, w bramce których dobrze spisywała się Amandin Leynaud. Trójkolorowe bramki dobywały seriami, szybo odrobiły straty, a następnie zbudowały okazałą przewagę. Francja zwyciężyła 27:22.

Na 2. miejscu grupowe zmagania zakończyły piłkarki ręczne Czarnogóry, które nie miały łatwej przeprawy w starciu z Holenderkami. W pierwszej połowie ton rywalizacji nadawały Pomarańczowe, które po 30 minutach gry niespodziewanie prowadziły 18:14. Przerwa mobilizująco podziałała na Czarnogórki, które natychmiast po rozpoczęciu drugiej odsłony spotkania zaczęły odrabiać straty i już w 40 minucie prowadziły 20:19. Holenderki nie zmierzały jednak dawać za wygraną i losy spotkania ważyły się do ostatniej minuty. Więcej zimnej krwi zachowały Czarnogórki, które wygrały 27:25.

Kongo - Dominikana 23:22 (15:13)
Najwięcej bramek: dla Konga - Okoko Jumelle 8, Christianne Mwasesa Mwange 6; dla Dominikany - Irina Pop 6, Mariela Andino 5.

Francja - Korea Południowa 27:22 (11:10)
Najwięcej bramek: dla Francji - Alexandra Lacrabere 8, Siraba Dembele 4, Allison Pineau 4; dla Korei - Eun Hee Ryu 6, Jihae Jung 6, Sun Hee Woo 4.

Czarnogóra - Holandia 27:25 (14:18) Najwięcej bramek: dla Francji - Katarina Bulatovic 8, Jovanka Radicevic 8; dla Holandii - Laura Van Der Heijden 7.

MŚ 2013: Grupa A